5 powodów dlaczego ceramiczne kominy uniwersalne nie są uniwersalne

W: Technika kominowa Odsłon: 4450

Ceramiczny komin uniwersalny - czy naprawdę jest to uniwersalny system kominowy?

Wśród producentów kominów panuje przyzwyczajenie do nazywania niektórych swoich systemów mianem uniwersal, uniwersalny, uni. Ich budowa i konstrukcja czyni je uniwersalnymi - czyli przystosowanymi do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych dowolnym paliwem. Jest jedno ALE. To ALE dotyczy kotłów na gaz i olej. Te kominy obsłużą kocioł gazowy lub olejowy jednak starszej generacji - z otwartą komora spalania. Otwarta komora spalania, obrazowo ujmując, wygląda jak kominek w salonie. Dodajmy -  kominek bez szyby jak w starej góralskiej chacie. 

Aby powstał płomień, który jest źródłem ciepła, potrzebujemy dwóch elementów: paliwa i tlenu. W przypadku starszych typów kotłów na olej lub gaz powietrze (tlen) dostarczane było do paleniska z kotłowni lub pomieszczenia w którym go zamontowano. Obecnie stosowane kotły kondensacyjne mają zamknięta komorę spalania, hermetycznie zamkniętą, do której powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku - najczęściej przez specjalnie do tego zaprojektowany komin powietrzno-spalinowy (inaczej nazywany turbo). 

Gdyby porównać to do człowieka. Otwarta komora spalania - oddychamy normalnie. Zamknięta komora spalania - pływamy pod wodą i oddychamy przez rurkę. Jaśniej się chyba nie da.

Do komina uniwersalnego nie podłączysz kotła gazowego!

Z paroma wyjątkami - ale to temat na inną historię. A oto przyczyny:

1. Budowa komina

W kominie uniwersalnym, mimo wyposażenia go w głęboki zbiornik kondensatu, którego zadaniem jest zebranie i odprowadzenie do kanalizacji skroplin powstających w wyniku spalania gazu, nie ma jak dostarczyć powietrza z zewnątrz, ponieważ przestrzeń, którą tlen może dostać się do paleniska wypełnia izolacja z wełny mineralnej.

W przypadku kominów do kotłów gazowych tlen dostarczany jest do paleniska przestrzenią pomiędzy pustakiem kominowym i rurą ceramiczną.

Tak działają kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania (w wielkim uproszczeniu).

Kotły z otwartą vs. zamkniętą komorą spalania

2. Wkład ceramiczny

W kominach uniwersalnych ceramika ma inne parametry niż w typowych kominach gazowych. Chodzi o nasiąkliwość kształtek. Podczas spalania gazu powstaje sporo kondensatu (płynu). Po prostu rura ceramiczna w kotle kondensacyjnym musi mieć mniejszą nasiąkliwość. Producenci wyraźnie oznaczają rury odpowiednimi kodami.

Jeśli masz w domu gaz jako główne źródło ciepła, sprawdź czy na rurze twojego komina ceramicznego widnieje kod: D3P1 lub D4P1 lub WA3 lub P1W2 lub N1W2 lub P1W3.

Przykład oznaczenia ceramiki:

Oznaczenia ceramicznych wkładów kominowych

Jeśli tak, masz pewność, że wszystko jest w porządku i komin nie przecieknie. Jeśli nie - nie wpadaj w panikę. Ceramika to wspaniały materiał, jednakże częsta kontrola niższych partii komina i ścian wokół niego będzie pożądana - taki komin może, ale nie musi przeciec.

Niektórzy producenci stosują w kominach do kotłów kondensacyjnych ceramikę izostatyczną dodatkowo profilowaną np. w kominach Jawar K, Schiedel Avant.

Dla uporządkowania faktów i dla ciekawskich: normy, które regulują parametry kominów: EN 13063-1.

3. Połączenie rur ceramicznych

Kit łączący rury to kolejny newralgiczny punkt. W przypadku kominów uniwersalnych spoiwo ma zazwyczaj słabsze parametry kwasoodporności. Kondensat gazowy może je wypłukać. Jeśli się tak stanie - kłopot murowany. Kominy gazowe mają każdy element skrojony na miarę - również kit do ceramiki. Dla przykładu czołowy producent Schiedel oferuje wraz z kominami kondensacyjnymi specjalny kit kwasoodporny ROTEMPO. Z kolei Zapel wprowadził niedawno komin, w którym za łączenie rur odpowiadają uszczelki jest to ceramiczny Zapel Turbo U.

4. Duża średnica kształtek ceramicznych

Kominy uniwersalne mają zazwyczaj większe średnice. 180-200 mm. W przypadku typowych kotłów gazowych do domów jednorodzinnych 60-80 w zupełności wystarcza. I może nie jest to parametr dyskredytujący systemy uniwersalne, ale przyczyniają się do zwiększenia ciągu kominowego, który z kolei ma wpływ na sprawność kotła, co prowadzi do wymiernych strat (obrazowo: ciepło wywiewane jest z kotła).

5. Cena komina

Nie jest to co prawda wyznacznik uniwersalności, a jedynie różnicy ekonomicznej w obu systemach. Większa średnica to większa rura, a procent „ceramiki w ceramice” odbija się na koszcie jej wytworzenia. Dalej - kominy turbo są pozbawione izolacji (czemu? - patrz punkt pierwszy). Podsumowując - komin dedykowany do kotłów na gaz jest tańszy niż komin uniwersalny.

bulbCzemu i kiedy wycofano kotły z otwartą komora spalania? Cóż... dyrektywa Komisji Europejskiej ErP (Energy-related Products popularnie zwana ecodesign) obowiązuje od 26 września 2015 r. I właściwie wszystko jasne... Choć trzeba przyznać, że współczesne kotły z zamknięta komora spalania mają dużo niższe straty, wyższą sprawność i są bardziej bezpieczne i zdecydowanie bardziej proekologiczne.

Komentarze