Do czego służy daszek na komin?

W: Technika kominowa Odsłon: 3244

Daszek na komin montuje się na kominach murowanych oraz systemowych z wkładem ceramicznym lub stalowym. Daszek kominowy stanowi wykończenie komina i jest szczególnie zalecany w budynkach wentylacją grawitacyjną, ale może być montowany tam, gdzie wentylacja odbywa się mechanicznie. Jak są zbudowane daszki na komin, jakie są ich rodzaje i jakie pełnią funkcje? Temu wszystkiemu poświęcimy nasz dzisiejszy blogowy wpis. 

Daszek na komin –  z czego jest wykonany, jakie ma wielkości i kształty?

Daszek na komin stanowi zakończenie przewodu kominowego. Jest on wykonany (najczęściej) ze stali, o grubości blachy od 0,5 do 1 mm. Dominującym kolorem jest stalowy (inox). Aby daszek działał sprawnie i miał długą żywotność, ważny jest odpowiedni rodzaj stali, z którego został wykonany. Stal powinna być dostosowana do rodzaju pieca i sposobu ogrzewania. Chodzi tu o jej odporność na temperatury i skład spalin wyprowadzanych przez przewód. 

Wyróżniamy daszki kominowe:

 • ze stali kwasoodpornej – dzięki takiej budowie nie przereagowują one z silnie żrącymi tlenkami kwasów. Są więc bardzo wytrzymałe;
 • ze stali żaroodpornej – te z kolei znoszą działanie spalin o bardzo wysokich temperaturach (600°C) i są zalecane do kominów na paliwa stałe (drewno, pellet, brykiet);
 • ze stali ocynkowanej np. daszek na komin wentylacyjny;
 • ze stali nierdzewnej – te można malować proszkowo na dowolny kolor, najczęściej wybierany jest czarny;
 • daszki ceramiczne – bardzo ozdobne;
 • daszki betonowe – wykonywane przeważnie na zamówienie;
 • daszki plastikowe – najtańsze, są jednak niezbyt skutecznym i krótkotrwałym rozwiązaniem;

Wielkości i budowa daszków kominowych

Daszki kominowe

Daszki dobiera się odpowiednio do liczby przewodów i wielkości komina. Producent podaje średnicę wkładu kominowego fi w milimetrach [mm] np. daszek na komin fi 200. Inne równie popularne daszki to te o średnicy 180 lub 130 fi. Wymiar nie może być zbyt duży. Przyjmuje się, że daszek powinien być niewiele szerszy od średnicy przewodu komina. W przeciwnym razie mogłoby to pogorszyć ciąg kominowy. Jeżeli nie jesteśmy pewni rozmiaru daszka, niektórzy producenci oferują uniwersalny lub specjalne regulowany albo daszek na komin na wymiar.

Element do zadaszenia komina na szczycie ma kapelusz (parasol/dekiel) osadzony nad wylotem komina (kilkanaście cm) na wąskich pasmach blachy. Na dole znajduje się niewielki fragment przewodu kominowego (owalny, okrągły lub prostokątny), który nasadzany jest nad lub przez płytę dachową na wkład. Jeśli nasz komin ma obróbkę blacharską, można zastosować daszek na specjalnych przykręcanych do płyty nóżkach.

Jakie funkcje pełni daszek kominowy?

Najogólniej mówiąc, daszek kominowy osłania przewód komina tuż nad wylotem. Jest to element, który zdecydowanie usprawnia usuwanie zanieczyszczonego spalinami powietrza z rury kominowej. Chroni przed powstaniem ciągu wstecznego, tym samym zapobiega wnikaniu dymu do środka ogrzewanego pomieszczenia. Daszki zalecane są w przypadku kiedy rura kominowa ma małą średnicę lub gdy połać dachu jest dość nisko osadzona.

Daszki na komin systemowy zmniejszają jego awaryjność. W jaki sposób? Chronią one przed wnikaniem do środka opadów atmosferycznych tj. deszczu, śniegu lub gradu. Ponadto daszek stanowi barierę przed ptactwem, czy zanieczyszczeniami w postaci gałęzi, liści, czy ptasich gniazd. Dlatego w budynkach w pobliżu lasów, pól daszek może okazać się wręcz niezbędny. Nie zapominajmy również o funkcji dekoracyjnej, bo zadaszenie tego rodzaju stanowi bardzo estetyczne wykończenie komina.

Rodzaje daszków kominowych

 • daszek na komin węglowy (dymowy/spalinowy) – zabezpiecza przewody kominowe wyprowadzające dym lub spaliny. Ten typ zalecany jest przy centralnym ogrzewaniu;
 • daszek na komin owalny – jest spłaszczony, może występować również w bardziej przestrzennej wersji zaokrąglonej;
 • daszek na komin kwadratowy – jest spadzisty, w kształcie trójkąta;
 • daszek kominowy prostokątny – bardzo podobny do wersji kwadratowej, tylko nieco krótszy;
 • daszek na komin obrotowy – przypomina kształtem żagiel. Składa się z głowicy napędzanej siłą wiatru. Ma szczelną obudowę, która gwarantuje bezawaryjne działanie nawet przy większych podmuchach. Ten rodzaj sprawdza się w szczególności przy zakończeniu przewodów spalinowych i dymowych;
 • daszek na komin gazowy – ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się w tym przypadku montażu daszku. Można zastosować zakończenie górne z podstawą lub bez podstawy.

W ostatnim czasie pojawiło się przekonanie, że kominowe daszki są zbędnym akcesorium. Jednak warto zauważyć, że jeśli będą one odpowiednio dopasowane do typu urządzenia grzewczego, to mogą znacznie usprawnić jego pracę, a także przedłużyć żywotność. Biorąc pod uwagę koszty całej inwestycji, jaką jest budowa domu, dodatkowy niewielki wydatek na daszek do komina z pewnością nie nadszarpnie budżetu, a na pewno przyniesie korzyści. 

Komentarze