Dobry i tani ceramiczny system kominowy? Co powiesz na komin Jawar?

W: Technika kominowa Odsłon: 1645

Komin Jawar to dobry wybór bez względu na to, jaki kocioł masz lub będziesz mieć w swoim domu. W większości przypadków wybieramy albo kotły niskotemperaturowe z podajnikiem na ekogroszek lub pellet, albo piece kondensacyjne na gaz. Jawar gotowy jest na każdą okoliczność. Do paliw stałych mamy zatem komin uniwersalny Jawar Uniwersal Plus, do kotłów gazowych Jawar K. No i nie zapominajmy o kominkach. Tu producent zrobił wiele dobrego dla dbających o ekologię (i przy okazji własne kieszenie) tworząc system kominowy Nord, który jest nie tylko izolowany - ale również wyposażony w kanał do dostarczania powietrza do paleniska. Firma to nie tylko te 3 wymienione wcześniej kominy. To o wiele więcej - nie tylko w znaczeniu szerokiej oferty - ale także w pojęciach takich jak doświadczenie, tradycja, nowatorstwo oraz ceramika izostatyczna. Zapraszamy na przegląd kominów Jawar.

Kształtka ceramiczna izostatyczna - wkład kominowy Jawar

Szerzej opisujemy ceramikę izostatyczną w tym artykule, więc tutaj tylko krótko. Przed wypaleniem kształtek materiał ceramiczny (glinka szamotowa) jest prasowany i suszony. Daje to te przewagę nad klasycznie wypalaną ceramiką, że w rurach izostatycznych nie występują mikropory. Kształtka ma większą gęstość, niemalże zerową nasiąkliwość - bardzo ważne przy kotłach gazowych, jest mocniejsza, odporniejsza na pożar sadzy i szoki termiczne. Do tego ścianki rur kominowych Jawar są cieńsze (około 8 mm), przez co cała konstrukcja systemu kominowego jest lżejsza i pozostawia więcej miejsca na choćby izolację w kominach uniwersalnych. Same zalety

Pustak perlitobetonowy w kominach Jawar

Wszystkie ceramiczne kominy Jawar są umieszczane w pustakach wytworzonych z unikatowej kombinacji cementu i perlitu. Pierwszy nadaje obudowie trwałości i mocy. Drugi lekkości i lepszych parametrów termoizolacyjnych. Wg naszej wiedzy - połączenie perlitu i cementu w jeden spójny materiał - to nie lada sztuka. Wielu próbowało i niemalże wszyscy polegli. Jedynie Jawar, dzięki swoim magikom-inżynierom, stworzył pustak trwały, lekki i ciepły. Aby nie być gołosłownym oto twarde dane. Waga 1 metra komina fi 200 bez wentylacji. Jawar - 70 kg, konkurencja - 92 kg. Taki sam komin z podwójną wentylacja: Jawar - 96 kg, konkurencja - 128 kg. A wzięliśmy do porównania kominy najlżejsze z możliwych. Perlitobeton bije na głowę współzawodników stosujących keramzytobeton. 

Systemy kominowe Jawar - komin uniwersalny

Jawar Uniwersal Plus to jeden z najpopularniejszych kominów tej marki. Wyposażony jest we wkład z ceramiki izostatycznej. (rury o długości 66 cm), a także 2 trójniki monoblokowe (wykonane z jednolitej struktury, czyli innymi słowy nie klejone). Jeden z nich to trójnik spalinowy, drugi to trójnik wyczystkowy; oba o wysokości 33 cm. Na dole komina znajduje się misa odskraplacza służąca do zbierania i doprowadzania kondensatów. Komin jest izolowany wełną mineralną, odporny na pożar sadzy oraz może pracować w zakresie temperatur od 60 do 600 °C. 

Jawar Uniwersal Plus - podsumowanie:

 • komin ceramiczny izolowany
 • polecany zwłaszcza do kotłów na ekogroszek i pellet
 • szeroki zakres zastosowań (komin uniwersalny)
 • praca w temp. 60-600°C
 • wkład ceramiczny izostatycznych
 • pustak perlitobetonowy
 • gwarancja 30 lat

Komin Jawar - już jego wygląd robi wrażenie!

Komin Jawar

Systemy kominowe Jawar - komin do kotłów kondensacyjnych na gaz

A oto i on - komin do kotłów gazowych Jawar K. K - jak kondensat, bo trzeba wam wiedzieć, że podczas spalania gazu to nie dym, ale właśnie płyn (kondensat) jest największym zagrożeniem dla systemu kominowego. Przy tego typu kotłach komin musi być przede wszystkim szczelny oraz wykonany z materiałów o niskiej - wręcz zerowej - nasiąkliwości, a do tego odpornych na działanie występujący w kondensatach kwasów. Cóż - odpowiedź na te wszystkie zagrożenia może być tylko jedna - ceramika! A jeszcze lepiej ceramika izostatyczna, która - jak pamiętamy - jest jedyną ceramiką występując we wszystkich kominach Jawar. Może być lepiej? Może - dlatego, że w sklepach GT (kominyGT.pl) - staramy się mieć najniższe ceny w Polsce. I to nam się prawdopodobnie udaje! Zatem dostajesz nie tylko dobry, wyśmienity komin, ale i dobrą na niego cenę (i darmowy transport i rozładunek). OK - miało być o kominach, a my o nas samych (ach ta miłość własna). Wracając do Jawara K. Komin pozbawiony jest izolacji. Jej miejsce zajmuje przestrzeń, którą dostarczany jest tlen (powietrze) do komory spalania gazu - jest to pracujący w nadciśnieniu system powietrzno-spalinowy w branży nazywany kominem "turbo". Budową zbliżony do wyżej opisywanego Uniwersala Plus.

Jawar K - podsumowanie

 • nienasiąkliwa ceramika izostatyczna
 • odporny na działanie kondensatu
 • system kominowy szczelny i bezpieczny
 • dedykowany do kotłów kondensacyjnych na gaz z zamknięta komorą spalania
 • praca w nadciśnieniu
 • dostarcza tlen do kotła

Systemy kominowe Jawar - komin do kominków

To komin Jawar Nord. Swoją nazwę zawdzięcza Norwegii, gdzie cieszy się bardzo duża popularnością. Jego tajemnica tkwi w budowie. Wyobraźmy sobie komin uniwersalny zbudowany tak: w środku rura ceramiczna, wokół otulina z wełny mineralnej i na zewnątrz pustak kominowy. Wszystko ciasno upakowane. Teraz przesuńmy nieco izolację od krawędzi pustaka (zmniejszając jej grubość) a otrzymamy przestrzeń, która - podobnie jak w kominach gazowych - dostarcza tlen do kotła. W tym przypadku jest to zamknięty w szklano-żeliwnej obudowie kominek na drewno. Mamy zamknięty system. Nie dymi, nie powoduje strat ciepła (a wręcz przeciwnie), nie trzeba nic przerabiać i kuć doprowadzając rurę z zewnątrz. Ba! Nie trzeba nawet o takiej rurze pamiętać przy budowie domu. Stawiamy kominek + komin Jawar Nord i wszystko gra. System kominowy jest świetny w każdym domu. My polecamy go zawłaszcza do domów z rekuperacją (rekuperacja jest obecnie bardzo popularna, a klasyczny komin i wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła czasami się gryzą [gryzo]). Zatem dom energooszczędny, dom pasywny i dom z rekuperacją zyskuje nowego sprzymierzeńca - system kominowy Nord.

Jawar Nord - podsumowanie

 • komin 4-warstwowy
 • pracuje w nadciśnieniu
 • doskonałe parametry termiczne 
 • komin polecany do kominków
 • system stworzony do domów z rekuperacją i domów energooszczędnych
 • do kotłów z zamkniętą otwarta komora spalania
 • izolowany wkład ceramiczny (ceramika izostatyczna)

Systemy kominowe Jawar - komin hybrydowy ceramiczno-stalowy

Kominy o podwójnym ciągu, inaczej nazywane kominami hybrydowymi, duo bądź dual to nic innego, jak dwa kominy w jednym. Czemu powstały? Ponieważ takie jest zapotrzebowanie rynku, a Jawar szybko na nie zareagował. Idea powstania kominów kompaktowych jest taka, że część inwestorów z obawy przed rosnącymi (lub mogącymi drastycznie wzrosnąć) cenami gazu ziemnego często kupowali kominy uniwersalne i w środek wkładu ceramicznego wpuszczali rurę stalową tak, aby komin mógł obsłużyć kocioł gazowy kondensacyjny. Gdyby cena gazu podskoczyła do nieopłacalnego poziomu wkład stalowy zostałby usunięty, a pod istniejący komin ceramiczny można by podłączyć np. do kotła na pellet lub ekogroszek czy inne paliw stałe, a bardziej opłacalne. Nie ma co się dziwić posiadaczom własnego domu, że dmuchają na zimne. Parzcież nie tak dawno - cześć z naszych czytelników doskonale to pamięta -masowo wymieniano piece na olej opałowy, którego cena poszybowała do niebotycznych poziomów czyniąc ogrzewanie nim domów całkowicie nieopłacalnym. Po co jednak trudzić się z dopasowywaniem wkładów i przeróbką komina, kiedy istniej lepsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie systemowe, czyli komin Jawar Kompakt, który jest połączeniem komina uniwersalnego oraz komina stalowego na gaz. Do jego budowy wykorzystano Uniwersal Plus z podwójną wentylacją i w jeden z kanałów wentylacyjnych wpuszczono kompletny komin stalowy do gazu. Nie wiem czy wiecie, ale Jawar jest również producentem stalówek! Tak oto mamy komplet kominów od jednego wytwórcy, doskonale spasowanych i mających tę przewagę, że jednocześnie może pracowań zarówno komin gazowy jak i komin na paliwa stałe. Dla porządku podajemy dostępne zestawy średnic (ceramika+stal): 20+8 cm, 18+8 cm i 16+8 cm.

Jawar Kompakt - podsumowanie

 • komin podwójny - ceramiczno-stalowy
 • może obsłużyć jednocześnie piec na paliwo stałe i kocioł kondensacyjny na gazo
 • prawdziwie uniwersalny system kominowy
 • wszystko od jednego producenta
 • gotowy do działania przy każdym paliwie
 • nie wymaga budowy odrębnych kominów
 • dodatkowo wyposażony w  kanał wentylacyjnych
 • ciepły pustak kominowy perlitobetonowy
 • ceramika izostatyczna połączona z wkładem stalowym (stal kwasoodporna)
 • zakres temperatur: 60-600°C (ceramika) oraz 30-200°C (stal)

Systemy kominowe Jawar - komin ceramiczny w obudowie stalowej

Wygląda jak rakieta, albo wielkie lśniące stalowe cygaro i udowadnia, że firma innowacyjne podejście do techniki kominowej ma we krwi - to jej DNA. Cerastal - komin ceramiczny izolowany, pięknie zapakowany o kompaktowych wymiarach, Ma wszystkie zalety systemu wyposażonego w pustak, ale w jednej dziedzinie wybija się dużo ponad przeciętność. Jest to estetyka niezbędna wtedy, gdy istnieje konieczność budowy komina w eksponowanym i widocznym miejscu. Cerastal jest tak ładny, że nie tylko nie szpeci budynku. On może być jego ozdobą. Gdyby nasza dusza byłaby nieco bardziej artystyczna, to moglibyśmy go ujrzeć niemalże w muzeum sztuki nowoczesnej. Niestety nasze dusze są techniczno-handlowe i zamiast muzeów i artyzmu możemy zaproponować jedynie rewelacyjnie niskie ceny na komin marki Jawar oraz doskonałą obsługę techniczną, doradztwo i wsparcie po-sprzedażowe. Plus darmowy transport i rozładunek. Niestety - tylko tyle. 

Jawar Cerastal - podsumowanie

 • wkład ceramiczny, obudowa stalowa
 • duża estetyka
 • komin uniwersalny izolowany
 • doskonałe parametry techniczne
 • różne rodzaje montażu

Systemy kominowe Jawar - pustaki wentylacyjne

Dobry komin musi mieć dobra wentylację. Zazwyczaj wznosi się ją wraz z systemem kominowym. W ofercie marki nie mogło zatem zabraknąć pustaków wentylacyjnych. One również są "cieplejsze" - czyli zbudowane z perlitobetonu. Doskonale spasowane z kominem - dzięki idealnie dobranym wymiarom - dopełniają ten element naszego domu, który odpowiedzialny jest za wentylację i odprowadzanie spalin. Dostępne są pustaki wentylacyjne pojedyncze (1 kanał wentylacyjny), podwójne (2 kanały wentylacyjne), potrójny (3 kanały wentylacyjne) i poczwórne (4 kanały wentylacyjne).

Pozostałe kominy Jawar

Ponieważ piszemy o pełnej ofercie marki trzeba nam wspomnieć o pozostałych systemach kominowych. Z kominów ceramicznych Jawar oferuje jeszcze komin SPS K. Jest on jednak przeznaczony do zastosowań w budynkach wielorodzinnych. Co powinniśmy o ni wiedzieć? Wkład izostatyczny, komin do gazu, obsługuje wiele kotłów gazowych jednocześnie. Duże średnice 160-250 mm. W klasycznych warunkach domowych komin ten nie będzie brany pod uwagę. Bloki, kamienice , domy wielorodzinne - oto jego domena.

Kominy stalowej Jawar to oddzielna historia. Nie będziemy się tu o nich rozpisywać - powstanie oddzielny artykuł o stalówkach tej marki. Zaznaczymy jedynie że istnieją i to w całkiem pokaźnej ilości, bo i Jawar jako producent wkładów stalowych ma w tej dziedzinie sporo do powiedzenie. Przykład? Proszę bardzo. Oto co może zaproponować marka: wkłady elastyczne, stalowe kominy izolowane, systemy turbo, wkłady kominowe, wkłady kondensacyjne, wkłady kominowe owalne i wisienka na torcie - Jawar Aero, który wyglądem przebuja wychwalanego przez nas Cerastala. Będzie ozdobą kominka lub wolnostojącej kozy. Po prostu piękny!

Jawar - komin doskonały?

Być może. W naszej opinii (i opinii naszych klientów) jest to jeden z najbardziej dopracowanych, przemyślanych i innowacyjnych systemów kominowych dostępnych na rynku budowlanym. W całości powstaje w Polsce, w najnowocześniejszych fabrykach pod opieką wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie. Polecamy - z czystym sumieniem ten komin do Twojego domu. Będziesz Pan zadowolony! Pani też.

Gdzie kupić komin Jawar? Jak cena?

Od kilkudziesięciu lat zajmujemy się branżą budowlaną. W naszej firmie znajdziesz nie tylko doradców techniczno-handlowych, ale również praktyków, inżynierów budowlanych, kierowników budów - słowem osoby, które budowy znają od podszewki. Część naszej drużyny specjalizuje się w technice kominowej. Możesz być pewien / możesz być pewna dwóch rzeczy. Po pierwsze dobierzemy system do Twoich potrzeb, tak aby optymalnie spełniał swoje zadanie. Po drugie bezpiecznie kupisz w dobrych pieniądzach komin Jawar od autoryzowanego i wieloletniego partnera firmy. A cena? Cena Jawara zawsze najlepsza. Zadzwoń - a przebijemy każdą ofertę! Zapraszamy.

Komentarze