Komin Schiedel Rondo Plus - najlepszy komin ceramiczny w stajni firmy

W: Technika kominowa Odsłon: 2172

Komin Schiedel Rondo Plus - zwłaszcza o średnicy wkładu ceramicznego fi 200 - jest jednym z najpopularniejszych systemów kominowych tej marki. Nasi klienci, ceniąc sobie jakość produktów Schiedel oraz renomę i doświadczenie firmy często wybierają ten uniwersalny ceramiczny i izolowany system kominowy - Rondo Plus. A oto kilka atutów komina Schiedla:

Uniwersalność systemu kominowego Rondo Plus

Budowa komina pozwala na podpięcie go pod dowolny kocioł. To znaczy pod piec na dowolne paliwo z wyjątkiem gazu. Współczesne kotły gazowe mają inną budowę niż te sprzed kliku lub kilkunastu lat i wymagają innych rozwiązań systemowych. Do pieców kondensacyjnych Schiedel przygotował komin Avant  lub komin Quadro Pro (LINK). Wracajmy jednak do naszego Ronda z plusem. Jeśli w twoim domu wykorzystujesz lub planujesz wykorzystać jedno z poniższych paliw - Komin Schiedel Rondo Plus spełni swoje zadanie wręcz doskonale:

 • pellet
 • ekogroszek
 • węgiel
 • drewno
 • brykiet
 • miał
 • orzech
 • koks
 • biomasa
 • granulaty

Trzeba przyznać, że zestawienie jest obszerne i niemal (z wyjątkiem gazu) wyczerpuje możliwe kombinacje opału występującego na rynku opałowym w Polsce. 

Komin uniwersalny Schiedel a piec kondensacyjny na gaz

Istnieje takie powiedzenie - przezorny zawsze ubezpieczony. Część naszych klientów wyznaje i stosuje te zasadę również w przypadku kominów. Czy można zatem - montując komin uniwersalny - zastosować go do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych na gaz? Bezpośrednio nie. Jednak przy odrobinie pomysłowości da się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Już spieszymy z wyjaśnieniami.

We wkład ceramiczny można wpuścić rurę ze stali kwasoodpornej, która będzie pełniła role komina w kominie. Średnice wkładów ceramicznych w kominach wielozadaniowych (uniwersalnych) mają zazwyczaj wartość 180 lub - najczęściej - 200 mm. Jest tam zatem wystarczająco dużo miejsca na zamocowanie wkładu stalowego, który - przy piecach gazowych - ma wymaganą średnicę zdecydowanie mniejszą niż kotły na paliwa stałe. Jest to 60, 80 lub 100 cm - dane dotyczące minimalnego przekroju komina znajdują się w specyfikacji technicznej kotła gazowego. Drugi patent na komin gazowy to zakup komina z wentylacją. Schiedel oferuje np Rondo Plus 20+W, który wyposażony jest w szacht wentylacyjny o wymiarach 260 x 100 cm a to oznacza, że istnieje wystarczająca przestrzeń na umiejscowienie wkładu z kwasówki, który przypomnijmy najczęściej jest rurą o średnicy 60 lub 80 mm.

Co nam to daje? Otóż w przypadku zmiany kotła (na. na paliwo stałe) mamy już gotowy i w pełni funkcjonalny komin systemowy. Drugi sposób - z klasówką w pustaku wentylacyjnym jest jeszcze lepszy - mamy możliwość korzystania z dwóch kominów w jednym czasie. Trzeba przyznać, że jest to ekonomiczny i elegancki sposób na komin prawdziwie uniwersalny!

Budowa komina Schiedel Rondo Plus

Kształtki (rury) i akcesoria ceramiczne

Rondo Plus to przede wszystkim doskonały wkład ceramiczny, odporny na pożar sadzy, szoki termiczne i niekorzystne działanie spalin. Musimy dodać, że kształtki ceramiczne w Schiedlu produkowane są w Niemczech z najwyższej jakości szamotu wg niemieckich - bardzo rygorystycznych norm. A wszyscy wiemy, jak bardzo nasi zachodni sąsiedzi wyczuleni są na wszelkie procedury, normy i jakość. Kupując systemy kominowe tej marki mamy pewność, że poziomi i klasa materiałów użytych do budowy produktu stoi na poziomie, który można określić jako wysoki (lub jeszcze wyższy). Zatem rura ceramiczna w kominie Schiedel Rondo Plus to pierwsza klasa ligi europejskiej.

Oprócz kształtek ceramicznych w skład zestawu kominowego wchodzą także trójniki ceramiczne (o których napiszemy szerzej poniżej), a także głęboki odskraplacz - zbiornik kondensatu. Komplet ceramiki w kominie Schiedel to szczelny, trwały i odporny zestaw do odprowadzania spalin

Pustaki kominowe Schiedel

Obudowa komina Rondo Plus to majstersztyk. Mistrzostwo doprowadzone do perfekcji. Wykonane są z trwałego i niezwykle mocnego keramzytobetonu, który stosowany jest również przy produkcji bloczków fundamentowych. To doskonała rekomendacja dla obudowy komina. Mamy gwarancję, że żadne ściskanie, naprężanie czy mechaniczne traktowanie pustaka spalinowego nie naruszy jego konstrukcji. Dobry materiał musi swoje ważyć. Wystarczy wziąć raz do reki pustak, aby przekonać się z jakim twardzielem mamy do czynienia. Pustaki kominowe i kominowo-wentylacyjne mają wysokość 33 cm. Zapotrzebowanie to 3 sztuki na 1 metr komina. Łatwo policzyć, że 33 x 3 to 99 cm. Ten brakujący centymetr przewidziany jest na zaprawę, którą łączy się pustaki. Przy okazji - zwykła zaprawa murarska spełni się tutaj doskonale.

Aby zapewnić wygodę i komfort klientów naszego sklepu z systemami kominowymi kominyGT.pl tak skonstruowaliśmy ofertę kominów Schiedel Rondo Plus, aby była możliwość powiększenia go o 33 lub 66 cm. Można zatem dobrać wysokość komina niemalże co do centymetra!

Możesz powiększyć komin Schiedel o 33 lub 66 cm

Wełna mineralna - izolacja komina

Izolacja pełni w systemie kominowym niezwykle ważną funkcję. Po pierwsze stabilizuje i centruje wkład ceramiczny. Po drugie nie dopuszcza do zbyt szybkiego wystudzenia komina. Jest to niezmiernie ważne w przypadku kotłów niskotemperaturowych z podajnikiem na pellet lub ekogroszek. Jak sama nazwa wskazuje - niska temperatura spalin wydłuża czas nagrzewania komina. Niedogrzany wystudzony komin nie wytwarza odpowiedniego ciągu, at wpływa na sprawność i efektywność paleniska. Jeśli zatem masz taki piec upewnij się, że twój komin posiada izolację. Rondo Plus wyposażony jest w nią oczywiście. Jest trwała, niepalna i spełnia swoje funkcje z nawiązką.

Trójniki ceramiczne monoblokowe w kominach Schiedel

Pisaliśmy wyżej o kształtkach ceramicznych. Teraz skupimy się na unikatowych trójnikach w kominach Rondo Plus. Dlaczego są takie wyjątkowe? Otóż Schiedel, jako jeden z nielicznych producentów systemów kominowych, stosuje trójniki monoblokowe - mowa zarówno o trójniku spalinowym jak i wyczystkowym. Monoblokowe - czyli uformowane i wypalone z jednej porcji gliny szamotowej. Ta trudna sztuka udała się prawdopodobnie jedynie tej firmie. Większość konkurencji stosuje trójniki klejone. Przewaga monolitów jest bezdyskusyjna. Są bardziej trwałe i szczelne. Duży plus dla Ronda! Schiedel chwali się nimi wszędzie i każdemu, podkreślając zalety stosowania trójników monoblokowych. I my - jako długoletni partnerzy i dystrybutorzy tej marki - z całą stanowczością przyłączamy się do pochwał dla tego rozwiązania. Po prostu się sprawdzają!

Trójnik Schiedel Rondo Plus

Ciekawostki o kominach Schiedel Rondo Plus

Każdy z producentów ma własne sposoby na poprawienie działania swoich produktów. Mają patenty, triki i kruczki aby finalny towar był coraz lepszy. Jednym z takich detali jest system wentylowania wełny mineralnej komina Rondo Plus. Dolna kratka wentylacyjna, specjalna przestrzeń na zakończeniu kona w stożku kominowym, a także nieregularne pustki w pustakach kominowych (w 4 rogach pustaka) powodują, że nawet duże zawilgocenie komina nie spowoduje uszkodzenia wełny. A czemu w ogóle powstaje ta wilgoć? Przy dużych chłodach wkład kominowy nagrzewa się, a zewnętrzne środowisko - zwłaszcza w górnej partii systemu - jest  mroźne. Na zewnętrznej warstwie rury ceramicznej - na styku z otuliną - powstaje wilgoć. Brak możliwości skutecznego jej odprowadzenia to murowany przepis na zamoczenie wełny - co jest jednoznaczne z jej zniszczeniem. Na szczęście w kominie Schiedel Rondo Plus nam to  nie grozi.

Twórca firmy pan Friedrich Schiedel rozpoczął produkcje systemów kominowych dzięki dwóm łopatom i jednej taczce. I to pożyczonych. Podobno z dumą to podkreślał każdemu, kto chciał posłuchać o początkach tworzenia firmy.

Firma powstała w 1946 roku. Zatem dziś to ponad 70 lat doświadczenia w produkcji kominów.

Schiedel jest numerem 1 w Europie w produkcji systemów kominowych.

Wymiary kominów Schiedel Rondo Plus

Poniżej podajemy wymiary zewnętrzne pustaków kominowych i kominowow-wentylacyjnych dla każdej średnicy, a także dane dotyczące średnic wewnątrz pustaków. Kominy o średnicach 35 i 40 cm dostępne na zamówienie.

Kominy bez wentylacji (1 kanał spalinowy):

 • Rondo Plus fi 12 - wymiary 32 x 32 cm
 • Rondo Plus fi 14 - wymiary 32 x 32 cm
 • Rondo Plus fi 16 - wymiary 32 x 32 cm
 • Rondo Plus fi 18 - wymiary 36 x 36 cm
 • Rondo Plus fi 20 - wymiary 36 x 36 cm
 • Rondo Plus fi 25 - wymiary 48 x 48 cm
 • Rondo Plus fi 30 - wymiary 55 x 55 cm
 • Rondo Plus fi 35 - wymiary 60 x 60 cm
 • Rondo Plus fi 40 - wymiary 67 x 67 cm

Kominy z pojedynczą wentylacją (1 kanał spalinowy + 1 kanał wentylacyjny):

 • Rondo Plus fi 14+W - wymiary 46 x 32 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 10 x 22 cm
 • Rondo Plus fi 16+W - wymiary 46 x 32 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 10 x 22 cm
 • Rondo Plus fi 18+W - wymiary 50 x 36 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 10 x 26 cm
 • Rondo Plus fi 20+W - wymiary 50 x 36 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 10 x 26 cm
 • Rondo Plus fi 25+W - wymiary 62 x 48 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 10,5 x 17 cm*
 • Rondo Plus fi 30+W - wymiary 71 x 55 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 12 x 20 cm*
 • Rondo Plus fi 35+W - wymiary 78 x 60 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 14 x 22,5 cm*
 • Rondo Plus fi 40+W - wymiary 86 x 67 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 15,5 x 26 cm*

* ze względu na dużą powierzchnie i ciężar pustaka kanał wentylacyjny został wzmocniony przegrodą; de facto są to zatem kominy z podwójną wentylacją

Kominy z podwójną wentylacją (1 kanał spalinowy + 2 kanały wentylacyjne):

 • Thermo Rondo Plus fi 18+W - wymiary 58 x 36 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 10,5 x 17 cm
 • Thermo Rondo Plus fi 20+W - wymiary 58 x 36 cm, wymiar kanałów wentylacyjnych: 2 x 10,5 x 17 cm

Elementy komina Rondo Plus

Każdy z kominów uniwersalnych Schiedel wyposażony jest w kompletny zestaw materiałów. Ich listę podajemy poniżej:

Pakiet podstawowy zawiera:

 • rurę ceramiczną
 • stożek
 • szalunek tracony
 • szablon do nakładania zaprawy
 • kit kwasoodporny
 • płytę czołową
 • drzwiczki wyczystkowe
 • instrukcję montażu
 • kratkę przewietrzającą
 • naklejkę na drzwiczki wyczystkowe 

Oraz:

 • komplet pustaków kominowych lub kominowo-wentylacyjnych
 • zestaw rur ceramicznych
 • trójnik wyczystkowy
 • trójnik spalinowy
 • izolację (wełną mineralną)

Komentarze