Szukasz komina do gazu? 7 faktów o których musisz wiedzieć przed zakupem!

W: Technika kominowa Odsłon: 52871

Wybór komina do gazu - czyli do kotła kondensacyjnego na gaz - nie jest tak oczywisty jak by mogło się wydać. Zamieszanie powoduje nazewnictwo systemów kominowych, często określanych jako uniwersalne (o uniwersalności kominów możesz przeczytać tutaj do wszystkich rodzajów paliw (w tym gazu) - co nie do końca jest prawdą, ponieważ dzisiejsze kotły gazowe mają inna budowę (zamknięta komora spalania) niż te sprzed kilku lat. W opisach kominów uniwersalnych pojawia się informacja, że komin może obsłużyć kocioł gazowy, ale dotyczy to pieców na gaz poprzedniej generacji, które do prawidłowego działania pobierały tlen konieczny przy spalaniu gazu z pomieszczenia w którym się znajdowały - czyli w kotłowni. Wprowadzenie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych z zamknięta komora spalania miało wpływ nie tylko na podwyższenie sprawności spalania i ekonomiczność ogrzewania domu gazem. Wymusiło też zmianę konstrukcji kominów.

1 Kocioł gazowy z zamkniętą i otwartą komora spalania

Piec gazowy starszego typu - z otwartą komorą spalania - był prostszy w konstrukcji. Wymagał klasycznego podłączenia do komina, po to aby sprawnie i szybko usunąć spaliny powstające podczas spalania gazu. Komin do takiego kotła był niemalże identyczny jak komin do kominka czy węgla - posiadał jeden przewód spalinowy. Wprowadzenie kotłów gazowych z zamknięta komorą spalania wymogło zmianę podejścia do dostarczania powietrza do paleniska. Współczesny kocioł kondensacyjny musi mieć po prostu drugi przewód - tym razem doprowadzający powietrze do kotła z zewnątrz budynku. Piec taki nie pobiera tlenu z miejsca w którym się znajduje - ale specjalnym kanałem doprowadzany jest bezpośrednio do komory spalania. Gdyby zatem zastosować komin uniwersalny do dzisiejszego pieca na gaz efekt byłby kiepski. A właściwie żaden, gdyż w kotle gaz by się po prostu nie spalał. Obecnie w sprzedaży występują jedynie kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Jeśli planujesz ogrzewać dom gazem to na 100% będziesz potrzebował komina o innej budowie niż komin uniwersalny. 

Skoro wiemy już co nieco o samym piecu - przejdźmy do wyboru komina.

2 Komin do kotła gazowego - pierwsze kroki

Dobry komin do gazu to taki, który pracuje w nadciśnieniu, czyli potrafi zassać powietrze z zewnątrz domu do jego środka, tak aby potrzebny do spalania gazu tlen został dostarczony do komory. Od razu rzuca się w oczy właściwość konieczna do poprawności działania takiego systemu kominowego - czyli komin musi mieć dwa przewody! Może to być rura w rurze - jak w przypadku kominów stalowych lub rura w pustaku, gdy mówimy o kominach z wkładem ceramicznym. W pierwszym przypadku środkowa rura służy do odprowadzania spalin, a pusta przestrzeń między pierwszą a druga rurą do dostarczenia tlenu do paleniska. W drugim przypadku wkład (kształtka) ceramiczny spełnia tę samą funkcję co w przypadku komina stalowego. Natomiast dostarczeniem tlenu (powietrza) do komory spalania zajmuje się pustka, jaka jest pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem kominowym.

3 Komin go gazu - ceramiczny czy stalowy?

Są dwie szkoły zakupu komina systemowego do kotłów gazowych. Tylko stal lub tylko ceramika.

Komin do gazu ceramiczny vs stalowy

Każdy z tych systemów ma swoje zalety. Komin z wkładem stalowym jest bardziej ekonomiczny. Komin z wkładem ceramicznym ma zdecydowanie dłuższą żywotność ale wiąże się z nieco większym wydatkiem. Bez względu na rodzaj wkładu każdy z systemów kominowych musi spełniać kilka warunków:

  • bezpieczeństwo pracy
  • szczelność systemu kominowego
  • odprowadzenie kondensatu: bądź ze zbiornika kondensatu; bądź z wykorzystaniem kolana i przepuszczeniem kondensatu przez kocioł (miejscem docelowym płynu kondensacyjnego jest zawsze kanalizacja - sprawdź czy z z komina lub z kotła masz odprowadzenie i podłączenie do kanalizacji!) 
  • odpowiednią średnicę - wysokiej klasy kotły gazowe posiadają specyfikację doboru wysokości i średnicy komina (mówimy oczywiście o średnicy wewnętrznego wkładu) tak aby zapewnić optymalna pracę kotła. Najczęściej stosuje się wkłady o średnicach: 60, 80, 100 i 120 mm. Stosowanie większych mija się z celem. Zbyt duży ciąg to straty ciepła i obniżenie sprawności kotła.

4 Komin do kotła gazowego z wkładem ceramicznym

Kominy do gazu z wkładem ceramicznym są bardzo trwałe. Kształtki (rury) zastosowane w takich systemach mają specjalną budowę. Są niewrażliwe na kondensat oraz mają obniżoną nasiąkliwość. Wyposażone są również w ceramiczny zbiornik kondensatu umocowany na dole komina, który służy do gromadzenia i odprowadzania do kanalizacji płynów powstających w procesie spalania gazu, a tych jest całkiem sporo - nawet kilkanaście / kilkadziesiąt litrów na dobę! Systemy ceramiczne działają w nadciśnieniu - o czym pisaliśmy już wcześniej. Powietrze do kotła dostarczane (zasysane) jest z wystającego ponad dach szczytu komina i prowadzone przestrzenią miedzy rura ceramiczna o pustakiem kominowym. 

Porada montażowa: komin ceramiczny dedykowany do kotłów kondensacyjnych musi być wyjątkowo szczelny. Wraz z kominem dostarczamy specjalny kit kwasoodporny (kondensat to środowisko wyjątkowo kwaśne). Najczęstszą przyczyną awarii jest połączenie rur ceramicznych - warto zatem przyjrzeć się montażystom w momencie łączenia rur i upewnić się, że kit nakładany jest w wystarczającej ilości i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Pisaliśmy o trwałości ceramicznych kominów do gazu. Producenci wyposażyli swoje produkty w długoletnie gwarancje. W przypadku większości jest to 30 lat. Konekt przedłużył ten okres aż do 50 lat. Natomiast Plewa gwarantuje trwałość swoich kominów dożywotnio.

Polecane systemy kominowe do kotłów gazowych: Schiedel Avant i Schiedel Quadro Pro oraz polski system kominowy Jawar K. Te kominy oparte są na wkładzie z ceramiki izostatycznej (o ceramice izostatycznej możesz przeczytać tutaj). Klasyczną, nie mniej dobrą, ceramikę stosuje się w kominach Brata Turbo, Konekt Turbo, Hoch Keramik, Zapel Turbo. Bardzo ciekawym pomysłem wykazał się polski producent Zapel, który wprowadził do sprzedażny system kominowy Zapel Turbo U, którego rury ceramiczne łączone są za pomocą uszczelek. To innowacyjne podejście nie dość, że ułatwia i przyspiesza montaż to jeszcze niemalże do zera niweluje możliwość pomyłek.

5 komin z wkładem stalowym do pieca gazowego

Najważniejsze, aby taki komin (wkład) był wykonany z odpowiedniej stali kwasoodpornej oraz z blachy o właściwej grubości. W przypadku kwasoodporności ważne jest, aby stal użyta do produkcji rury miała oznaczenie 1.4301, 1.4404, 1.4509, 1.4521, 1.4828. Co do grubości blachy - dobrze, jeżeli będzie miała minimum 0,4 mm. W przypadku tego parametru im większa grubość tym lepiej.

Wkład stalowy do kotłów gazowych łączony jest (powinien być) na uszczelki. Powinien zawierać odskarplacz lub kolano do oprowadzania skroplin (kondensatu). Na rynku istnieje kilka typów wkładów stalowych:

  • wkłady kondensacyjne okrągłe (wymagają umieszczeniach w szachtach - może to być np. pustak wentylacyjny); zaopatrzone w system łączenia kielichowego z uszczelkami
  • systemy turbo - układ "rura w rurze"; są to kominy niezalizane; zaopatrzone w system łączenia kielichowego z uszczelkami
  • wkłady kondensacje owalne podobne do okrągłych ale o nieco innym (owalnym) kształcie przekroju poprzecznego
  • wkłady kominowe; klasyczne rury stalowe niezaopatrzone w uszczelki; bez dodatkowego uszczelnienia (np. kitem kwasoodpornym) nie są polecane do kominów gazowych.

Standardowe średnice kominów stalowych do gazu to 60, 80 lub 100 mm. Wśród tego typu rozwiązań polecamy system kominowy stalowy renomowanej marki Jawar. Polski producent oferuje dobra jakość za dobre pieniądze. Ciekawym rozwiązaniem jest również komin z wkładem Stalowym Brata Ferro Turbo, gdzie kompletny system zamknięty jest w obudowie z mocnego pustaka keramzytobetonowego. 

Gwarancja - standardowo 10 lat

6 Gazu nie ma ale będzie... jaki komin zastosować wtedy?

Zdarza się, że rozpoczynając budowę mamy informację z urzędu, że planowane jest podłączenie nitki gazowej w naszej okolicy w ciągu kilku miesięcy bądź lat. Co zrobić do tego czasu? Jaki komin wybrać, aby w chwili szczęśliwego doprowadzenia gazu ziemnego do naszej kotłowni łatwo i bezproblemowo zamienić dotychczasowy piec - zapewne na paliwo stałe - na wygodny i bezobsługowy kocioł gazowy?  Mamy i na to triki.

Najtańszy: Kupujemy komin uniwersalny - najlepiej z wentylacją (np. komin Jawar Uniwersal Plus). W kanał wentylacyjny wrzucamy wkład stalowy. W momencie pojawienia się gazu - podpinamy kwasówkę  pod nowy kocioł kondensacyjny - koniec roboty. Ekonomiczne i często stosowane rozwiązanie.

Najprostszy: Kupujemy gotowy komin wielofunkcyjny, czyli dwa kominy w jednym. Taki dublet zawiera w sobie gotowy system na paliwa stałe oraz gotowy system na gaz. Przy czym oba kominy mogą być z wkładem ceramicznym jak np Schiedel Dual lub tez z wkładem ceramicznym (paliwa stałe) i wkładem stalowym (gaz) np. Brata Duo. Taki komin stawia się sprawnie, szybko i koszt akceptowalny.

7 Gdzie kupić kominy do gazu?

To dość proste. W sklepie internetowym kominyGT.pl. Nie dość, że wszystkie kominy oferowane przez nas online są bardzo atrakcyjne cenowo to jeszcze w przypadku kominów ceramicznych i niektórych kominów z wkładem stalowym gwarantujemy darmowy transport i rozładunek. Jesteśmy oficjalnymi partnerami i dystrybutorami producentów. A z niektórymi współpracujemy już 20 lat! Poza tym wybraliśmy dla Was to co naszym zdaniem najlepsze i sprawdzone. Zakup komina w kominyGT.pl to gwarancja niskiej ceny, zadowolenia i udanej transakcji. Zapraszamy.

Komentarze