Wysokość komina - kilka pomocnych informacji.

W: Technika kominowa Odsłon: 72351

Wysokość komina od kalenicy; minimalna wysokość kominów - kilka faktów, których musimy być świadomi.

Najczęściej wysokość komina mamy w projekcie. I wtedy wszystko gra. Czasami jednak, zdarza się sytuacja, kiedy dokonujemy zmiany w planach, coś przestawiamy, podwyższamy albo stawiamy komin od nowa lub, co gorsze, istnieją spore rozbieżności zdań na, tradycyjnej już, linii konfliktów: inwestor - architekt - wykonawca (można tu jeszcze wcisnąć kilka pozycji: ekipa, szwagier, teściowa, internety). No i problem gotowy. Postaramy się na podstawie wiedzy prawdziwych ekspertów ustalić co i jak z tą wysokością systemów kominowych w naszych domach.

1. Czytaj instrukcję

Komin obiera się do kotła, a nie na odwrót. Zazwyczaj producent dołączą do urządzenia grzewczego tabelę z podanymi informacjami jaka powinna być wysokość komina przy równocześnie podanej średnicy (lub pola). W najgorszym razie podawana jest minimalna wartość ciągu (Pa). Na dole przykład czytelnej tabeli od kotła MPM Tornado.

2. Minimalna wysokość komina.

Wg Amerykańskich naukowców ;)... A tak serio. 4 metry - liczone od trójnika spalinowego (czyli tam gdzie kocioł łączy się z kominem) do wylotu. Jest to tzw. „wysokość efektywna”. Jak damy mniej to ciąg będzie niewystarczający i kłopot murowany.

3. Komin na dachu, czyli im bliżej tym wyżej.

Ile komin powinien wystawiać ponad najwyższy punk dachu czyli kalenicę? To zależy od od tego jak daleko od kalenicy się znajduje. Zasada jest w miarę prosta - im bliżej tym wyżej. Jeżeli komin wychodząc przez dach jest na kalenicy lub do 1,5 m od niej - powinien wystawać o 30-60 cm ponad dach. Z kolei jeżeli komin przechodzi przez połać dachu w odległości 1,5 - 3 metrów od kalenicy - może być z nią na równo. Jeżeli jest dalej niż 3 metry - może być już niżej niż najwyższy punk dachu. Przy 6 metrach - 1 mb, przy 10 metrach - 2 mb itd. Zobaczcie poniżej.

Wysokość komina dach

4. Więcej znaczy lepiej?

Mam smutną wiadomość. Wg. naszej wiedzy większości kominów jest przewymiarowanych. Mają za dużą średnicę i wysokość w stosunku do mocy kotła, który obsługują. Za duży ciąg kominowy powoduje wymierne straty, konieczność stosowania szybra, kombinacje z regulacją ciągu, dławiki i inne wynalazki. A wystarczyłoby rzucić okiem na diagramy producentów kominów systemowych i stwierdzić, że wcale nie potrzebuję wkładu fi 200 do komina o wysokości 9 metrów obsługującego kocioł na ekogroszek mocy 19 kW. 160 by wystarczyła. Cóż... nasz klient nasz pan. W projekcie jest przecież 200!

Tabela parametrów kotła MPM Tornado z zalecanymi przez producenta parametrami komina.

Minimalna wysokość i średnica komina dla kotła grzewczego 

Komentarze