Filtruj według

Producent

Producent

Średnica

Średnica

Polecany do kotła na:

Polecany do kotła na:

Otulina (ocieplenie)

Otulina (ocieplenie)

Ilość wentylacji

Ilość wentylacji

Wkład

Wkład

System

System

Kominy ceramiczne do pieców na ekogroszek, pellet, biomasę

Piec niskotemperaturowy wymaga specjalnego systemu kominowego. I naszym zdaniem najlepszym wyborem w przypadków kotłów na ekogroszek, pellet czy biomasę są uniwersalne kominy ceramiczne z izolacją.

To izolacja jest najważniejsza dla komina na ekogroszek, który podobnie jak pellet czy biomasa w kotłach z podajnikiem - a takie są chyba obecnie najpopularniejsze - spalając się wytwarza spaliny o niskich temperaturach. Mówimy o temperaturach rzędu150-250 °C przy normalnej pracy, a o 60-70°C w trybie podtrzymania. Wiadomo, że taki kocioł raz pracuje, raz się wyłącza i temperatura spalin, a co za tym idzie temperatura wkładu ceramicznego to rośnie to spada. I tu wkracza otulina z wełny mineralnej, która zapobiega szybkiemu wystudzeniu komina. Czemu spadek temperatury jest niekorzystny? Otóż spada znacząco ciąg kominowy, a ten jak wiemy, ma bezpośredni wpływ na sprawność kotła - i powinien być na utrzymywany odpowiednim poziomie - ani za dużym, ani za małym.

Podkategorie

Wkład w kominach ceramicznych (tzw. kominy uniwersalne) jest odporny na pożar sadzy, która jest częstym gościem w przewodzie kominowym przy piecach zwłaszcza na ekogroszek, rzadziej na pellet. Warto przy tym zaznaczyć, że pojęcie "odporność na pożar sadzy" jest nieco mylące. Nie oznacza to, że sadza się w ogóle nie zapali w kominie. Nieczyszczony system kominowy i odkładająca się wewnątrz ceramiki sadza to prawie pewny pożar. Chodzi o to, że komin ceramiczny taki pożar wytrzyma przez pewien - ściśle określony przez normy - czas, nie przenosząc ognia na pobliskie materiały. Zazwyczaj jest to od 60 do 90 minut. Nota bene w warunkach gwarancyjnych firmy produkujące systemy kominowe zastrzegają, że aby uznać reklamację komin powinien być czyszczony przez specjalistów 2 lub nawet 4 razy do roku!

Przegląd uniwersalnych kominów ceramicznych do kotłów na ekogroszek, pellet, biomasę

Kominy uniwersalne są najczęściej wybieranymi kominami w naszym sklepie. Ich duża popularność wynika z szerokiego spektrum zastosowań, ponieważ nadają się do pieca na niemal każde paliwo występujące w Polsce. Nie dziwi zatem że i producenci dwoją się i troją, aby zapewnić odpowiednią podaż. W przypadku kominów Brata dominują komin Brata Uniwersal i z najwyższej półki Brata Uniwersal Premium, dalej Schiedel proponuje komin ceramiczny Rondo PlusRondo Thermo Plus z dodatkowo izolowaną podwójną wentylacją, bardzo ekonomiczny komin Schiedel Stabil. Jawar w swojej ofercie ma też bardzo ciekawe rozwiązania systemowe do kotłów na pellet i ekogroszek oraz biomasę - komin Jawar Uniwersal Plus oraz Jawar Cerastal w obudowie stalowej - oba z ceramiką izostatyczną. Zapel przygotował komin ECO M z wysokim odskraplaczem oraz Zapel ECO S z niskim odskraplaczem. Przy okazji warto dodać, że każdy szanujący się  komin z prawem do nazwania się uniwersalnym, w koniecznym wyposażeniu posiada odskraplacz ceramiczny inaczej zwany zbiornikiem kondensatu. Dalej mamy komin ceramiczny Konekt Uni, Wulkan Ci EKO, a także Hoch Uniwersal.

Średnice kominów ceramicznych dla kotłów na ekogroszek, pellet, biomasę

Fi 180 wystarczy - zazwyczaj. Rzadko się zdarza, aby potrzeba było coś więcej, choć wśród opinii ogółu na pierwszym miejscu wymieniany jest komin o średnicy 200. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybór średnicy zdeterminowany jest przede wszystkim mocą kotła i jego wysokością. Do tych dwóch parametrów dobieramy średnice wkładu otrzymując idealny dla danego pieca i paliwa ciąg kominowy. Dla wymagających mniejszych lub większych mocy dysponujemy kominami o średnicy wkładu 140, 160, 180, 200, 250, 300, 350 a nawet 400 mm. Ten ostatni to już prawdziwy kolos dla mocarnych pieców.

Cena kominów ceramicznych i dostawa systemów kominowych

Cena? U nas zawsze dobra! Żeby nie powiedzieć najlepsza! Warto zaglądać też do działu z promocjami - tam zawsze czeka hiper cena czy jakiś dobry rabat na niektóre komin - choćby i na telefon! A co do transportu - jak u nas kupisz komin, to my ci go za darmo dowieziemy i rozładujemy. I to często w mniej niż 48 godzin. Wypróbuj nas koniecznie!