Filtruj według

Producent

Producent

Średnica

Średnica

Polecany do kotła na:

Polecany do kotła na:

Otulina (ocieplenie)

Otulina (ocieplenie)

Ilość wentylacji

Ilość wentylacji

Wkład

Wkład

System

System

Systemy kominowe kominy Schiedel ceramiczne stalowe kominy Jawar Brata

Systemy kominowe, kominy ceramiczne i kominy stalowe Schiedel, Kominy Jawar, Hoch, kominy systemowe Brata, Wulkan, Konekt, Zapel

Witamy w świecie kominów systemowych! Znalazłeś lub znalazłaś się na stronie sklepu kominyGT.pl ponieważ wiesz, że staramy się aby nasze kominy były po prostu tanie. Tak tanie jak to tylko możliwe. Zatem gdzie kupić komin ceramiczny czy system kominowy z wkładem stalowym już wiesz. Teraz wyjaśnimy - jaki ten komin powinien być. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu - zadzwoń. Z chęcią opowiemy kilka kominowych historii...

Komin ceramiczny czy wkład stalowy?

Oba materiały ceramika i stal to bardzo wielcy twardziele. Jednak wkład kominowy wykonany z ceramiki jest grubszy i bardziej odporny na działanie kwasów występujących w spalinach oraz na działanie wysokich temperatur. Naszym zdaniem wkład stalowy jest wart polecenia w przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych. Natomiast do pieców na tradycyjne paliwa ceramika powinna okazać się lepszym rozwiązaniem. 

Podsumowując: wkłady stalowe są lżejsze, tańsze, mają mnisze wymiary, łatwiej się je montuje (często kominy z rur kwasoodpornych i żaroodpornych są łączone na uszczelki w kielichach), posiadają też stabilizujące wąsy ułatwiające demontaż jak choćby w przypadku kominów Brata Ferro Turbo. Do minusów wkładów stalowych można zaliczyć krótszy okres gwarancji i mniejszą trwałość komina oraz to, że część z nich (kominy jednościenne) wymagają wcześniej przygotowanego szachtu na wkład. Bardzo często wykorzystywany jest jeden z przewodów w pustakach wentylacyjnych. Wkłady ceramiczne natomiast są bardziej trwałe, ich zastosowanie jest uniwersalne - proszę zerknąć na systemowy komin ceramiczny Schiedel Rondo Plus, mają dłuższą gwarancję - standardowo 30 lat, choć Konekt na swoje kominy ceramiczne proponuje aż 50! Przewaga kominów ceramicznych topnieje w porównaniu ze stalówkami gdy porównamy takie parametry jak cena, ciężar i montaż. Tu przewaga kominów z wkładem stalowym jest spora.

Rura ceramiczna klasyczna vs. rura izostatyczna.

Najprawdopodobniej tylko jeden producent systemów kominowych stosuje we wszystkich swoich produktach jedynie ceramikę izostatyczną. Jest nim Jawar. Ich komin Jawar Uniwersal Plus to naprawdę świetnie wykonana robota. Schiedel stosuje wkład kominowy z izostatycznych rur ceramicznych jedynie w kominach do kotłów kondensacyjnych na gaz takich jak Quadro Pro, Avant czy Avant Economic. Cała reszta polskiej czołówki producentów, mówimy tu o np. kominach Brata, Hoch, Konekt, Zapel, Wulkan opiera się o wkładach z ceramiki nazywanej tradycyjną. Różnica pomiędzy nimi wynika z procesu produkcyjnego. Obszerniej piszemy o tym tutaj: Ceramika izostatyczna Jawar

Wg amerykańskich naukowców... to znaczy dzięki wynikom badań wiemy, że ceramika izostatyczna jest trwalsza, mocniejsza i bardziej wytrzymała na wysokie temperatury i szoki termiczne oraz mniej nasiąkliwa. Jednak mówimy tu o bardzo ciężkich próbach ogniowych i ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych. W normalnym trybie pracy kotłów w naszych domach różnica może być nieodczuwalna. Jedyną widoczną gołym okiem swoistością izostatu jest jej grubość. Ścianki w rur kominach Jawar mają grubość około 0,6 cm. Dwa, trzy razy mniej niż rura klasyczna. Dzięki temu wkład jest lżejszy. A co do idei produkcji. Elementy ceramiczne izostatyczne są całkowicie pozbawione wilgoci, sprasowane i wypalane. Materiał jest bardziej zwarty. Mówimy tu jednak o wartościach wielkości mikronów. Naszym zdaniem, przy normalnej eksploatacji kominów ich wyposażenie w ceramikę klasyczna czy izostatyczną nie ma aż tak dużego znaczenia.

Ceramiczne kominy systemów Schiedel - początek kominów prefabrykowanych.

To właśnie pan Schiedel wymyślił kominy systemowe i skutecznie rozpropagował je najpierw w Niemczech, a później w całej Europie. Do Polski trafiły kilkadziesiąt lat temu i marka Schielego stała się synonimem komina ceramicznego złożonego z elementów do ułożenia jak puzzle. Trzeba przyznać że jednak nieco cięższe. Schiedel ma swoje hity sprzedażowe. Do kominków jest to z pewnością komin Rondo, do kotłów niskotemperaturowych z podajnikiem Rondo Plus lub ekonomiczny izolowany Stabil. Jakiś czas temu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Schiedel wprowadził do swojej oferty podwójnie izolowany komin uniwersalny z dwoma kanałami wentylacjami Thermo Rondo Plus. Ocieplone pianobetonem kanały wentylacyjne dodatkowo podnoszą parametry termoizolacyjne systemu, który wpasowuje się w trendy energooszczędności budynków. Do gazu Schiedel przewidział wspomnienie wyżej kominy z wkładem z ceramiki izostatycznej z serii Avant i Quadro Pro. To nie wszystko. Jest jeszcze wentylacja w postaci pustaków wentylacyjnych i innych rozwiązań systemowych. Gwarancja producenta - 30 lat.

Kominy ceramiczne Jawar.

Jawar to komin inny niż wszystkie. Po pierwsze wspomniana wyżej i chwalona przez użytkowników i instalatorów ceramika izostatyczna. Przypomnijmy - każdy komin Jawar jest wyposażony we wkład kominowy wykonany w technice prasowania izostatycznego. To co wyróżnia systemy tej firmy to również obudowa, czyli pustak kominowy lub kominowo-wentylacyjny. Wszyscy znani nam producenci wykonują je z keramzytobetonu. Jawar opanował trudną sztukę i okiełznał perlit zaprzęgając go do służby - słowem stworzył pustak perlitobetonowy. Lżejszy, cieplejszy i równie trwały. W przypadku obudowy im waga mniejsza a termoizolacyjność większa tym lepiej. Dla wszystkich. Jawar też ma swoje hity sprzedażowe. Jest nim bez wątpienia Jawar Uniwersal Plus oraz doceniany przez miłośników energooszczędności czterowarstwowy komin Nord do kominków. Do kotłów kondensacyjnych na gaz istnieje system Jawar K. Ciekawym środkiem na estetkę i funkcjonalność jest izolowany uniwersalny system Jawar Cerastal w obudowie stalowej, mający dość reprezentacyjny wygląd na zewnątrz budynków. Czy musimy dodawać, że Jawar to również pustaki wentylacyjne wykonane z perlitobetonu? Musimy! Gwarancja producenta - 30 lat.

Jawar z wkładem kominowym stalowym.

Firma produkuje również stalówki. W ofercie dostępne są wkłady kominowe kwasoodporne oraz wkłady kominowe żaroodporne. Te pierwsze stosowane są przy kotłach kondensacyjnych opalanych gazem. Te drugie służą w piecach na drewno, węgiel, brykiet, ekogroszek, pellet i biomasę. Tu też mamy asortyment popularny. m.in. wkłady kwasoodporne kondensacyjne, kominy jednościenne i dwuścienne, wkłady żaroodporne od 160 do 200 mm oraz stalowe kominy izolowane, które mogą egzystować jako samodzielne, wolnostojące jednostki do odprowadzania spalin (również na zewnątrz domu). Nie można zapomnieć o wkładach o przekroju owalnym, które mają większe pole przekroju niż klasyczne rury okrągłe. Na przegląd kominów stalowych i wkładów stalowych zapraszamy do tego działu "kominy stalowe". Gwarancja producenta - 10 lat.

Systemy kominowe i kominy Hoch

Stosunkowo młody gracz na rynku kominowym, ale bardzo waleczny i z doskonała ofertą kominową. Ich pomysłem na sukces jest doświadczone ekipa inżynierów, świetna polityka cenowa, nadzwyczajna obsługa i oparcie swoich produktów na mistrzowskiej niemieckiej ceramice firmy Hart Keramik. Całość dała piorunujący efekt i kominy Hoch idą jak świeże bułeczki - w tym najpopularniejszy uniwersalny komin Hoch Uniwersal oraz wyznaczony do obsługi kominków Hoch Standard. Do kotłów na gaz (kotły kondensacyjne z zamknięta komora spalania) producent zaprezentował, pracujący w nadciśnieniu, ceramiczny system kominowy Hoch Keramik. Oferta Hocha jest szersza - proszę zerknąć na tutaj - produkty marki Hoch. Gwarancja na systemy kominowe - 30 lat.

Kominy ceramiczne i kominy z wkładem stalowym Brata

Jeden z największych producentów kominów w tej części świat z bogatą i coraz szerszą ofertą kominową. Brata słynie z produktów drobiazgowo wręcz dopracowanych, ciekawych, zaskakujących i czasami genialnych w swojej prostocie rozwiązań ułatwiających życie, choćby zabezpieczające przed uszkodzeniem i co ważniejsze - przez błędem w montażu -  szablony tynkarskie na trójniki. To niby tylko kawałek styropianu (choć opatentowany przez Bratę), a ustanowił pewien etap wznoszenia komina niezwykle trudnym w popełnieniu błędu. Firma ma na swoim koncie wiele takich ułatwień. Producent w cenie komina dorzuca spora liczbę elementów dodatkowych usprawniających pracę monterów. Nie dziwi zatem popularność systemów Brata. Są dopracowane, ekonomiczne i cieszą się dobrą opinią wśród klientów. 

Obfitość rozwiązań kominowych nie pozwala na zaprezentowanie ich wszystkich w tym miejscu. Przybliżymy jedynie te najpopularniejsze zaczynając od numeru jeden - komina do wszystkich paliw Brata Uniwersal. Dalej mamy niezwykle ekonomiczny przeznaczony do kominków i wkładów kominkowych Brata Standard. Do kotłów na gaz firma proponuje dwa rozwiązania - wkład ceramiczny w kominie Turbo i wkład stalowy w kominie Ferro. Gwarancja na systemy kominowe - 30 lat (ceramika) i 5 lat (stal).

Systemy kominowe Konekt

Ta firma to legenda. Jeden z pierwszych producentów systemów kominowych w Polsce. Ciągle rozwija się poszerzając asortyment. Podstawy w dążeniu do bycia liderem ma niebagatelne. Są nimi: doskonały komin, dobra cena, tradycja, wkład z niemieckiej ceramiki (Wolf) oraz tak duża pewność co do swoich kominów, że jako jedyni (prawdopodobnie) dają na systemy kominowe aż 50 lat gwarancji. Dużo atutów jak przystało na pioniera. Niezwykłą popularnością cieszą się uniwersalne kominy izolowane Konekt Uni. Do kominów Konekt przewidział produkt o nazwie Basic. Genialny w prostocie budowy i równie genialny cenowo. Potrzeba systemu do kotła gazowego? Proszę bardzo oto komin Turbo. A co powiecie na dwa kominy w jednym? I taki istnieje i nazywa się Konekt Kombo, który oprócz wkładu ceramicznego do zastosowań uniwersalnych mieści w jednym pustaku komin ze stali kwasoodpornej do pieców na gaz. Jeśli dodać do tego szeroką gamę pustaków wentylacyjnych otrzymujemy tanie, solidne i trwałe rozwiązanie do naszego domu.

Kominy ceramiczne Zapel

Najbardziej znanym produktem marki Zapel nie jest komin. Są nimi porcelanowe izolatory i ceramika - produkowane od 1938 roku. Zatem ci mistrzowie w fachu ceramicznym mają doświadczenie ponad 80 lat! I to zaprocentowało doskonałymi ceramicznymi systemami kominowymi. Z takim zapleczem, wiedzą i doświadczeniem byli skazani na sukces. Ich kominy - w tym najbardziej popularny uniwersalny Zapel Eco M są doskonałe pod względem konstrukcji i ceny. Trzeba wspomnieć o nowościach firmy. Są nimi unikatowy uszczelkowy komin do kotłów gazowych Turbo U oraz ekonomiczny komin na paliwa stałe (zwłaszcza kominki) - Zapel Eco L. Firma stała się synonimem dobrego i taniego komina ceramicznego. Gwarancja - 30 lat.

Kominy Wulkan

Niegdyś produkowane przez jednego z największych polskich producentów materiałów budowlany, wytwórcy pokryć dachowych i pap bitumicznych - firmy Icopal, który postawił na prostotę rozwiązań kominowych i przystępną cenę wypuszczając na rynek komin uniwersalny Wulkan Ci Eko oraz komin do kotłów na paliwa stałe Wulkan C. Oba rynek przyjął z wielkim entuzjazmem. Entuzjazm udzielił się również potentatowi kominowemu firmie Schiedel, która postanowiła odkupić produkcję Wulkana od Icopala. Schiedel z sukcesem kontynuuje propagowanie tych systemów kominowy. Gwarancja na kominy Wulkan - 30 lat.

Dobór systemu kominowego

Sprawa dość prosta - komin do kotła a nie odwrotnie. Sęk w tym, że w trakcie budowy, kiedy komin rośnie zazwyczaj wraz z murami trudno przewidzieć jaki konkretnie piec będziemy mieli. Aby rozwiać choć cześć wątpliwości podpowiadamy.

Kominy uniwersalne izolowane o średnicach 180-200 obsłużą kotły na wszelkie paliwa, oprócz współczesnych pieców gazowych z zamknięta komorą spalania, do których proponujemy pracujące w nadciśnieniu kominy powietrzno-spalinowe o średnicach 60-140 mm. Z wkładem ceramicznym będą to kominy: Schiedel Avant, Schiedel Avant Economic, Schiedel Quadro Pro, Jawar K, Brata Turbo, Hoch Keramik, Zapel Turbo, Konekt Turbo. Ze stalówek może to być Brata Ferro lub któryś z licznych kominów z wkładem kwasoodpornym Jawar czy Prodmax.

W salonie pewnie będzie stał kominek - zatem proponujemy kominy na paliwa stałe. Chyba, że kominek zaopatrzony jest w płaszcz wodny. Wtedy naszym zdaniem warto sięgnąć po wspomniany wyżej izolowany komin uniwersalny.

Najbezpieczniejszym wyborem mogą być kominy podwójne (tzw. kominy wielofunkcyjne, hybrydowe), które składają się z dwu ciągów - uniwersalnego i powietrzno-spalinowego do gazu, np. Brata Duo, Konekt Combo, Schiedel Dual. Z takim systemem każdy kocioł i każde paliwo będzie obsłużone.

Wysokość i średnica komina

Te parametry idą w parze - ponieważ stosunek wysokość i średnicy komina daje ciąg kominowy. Tak naprawdę daje w liczbach teoretycznie, bo w rzeczywistości ciąg wytwarza różnica ciśnieni pomiędzy dołem i górą szachtu, ale jest to jakaś wymierna i policzalna wartość do której możemy się odnieść. Im wyższy komin, tym mniejszą średnice może posiadać. I na odwrót. Dokładną tabelę dołącza producent kotła, a my poniżej wartości uśrednione dla szczególnych paliw przy założeniu, że wysokość komina to 5 metrów:

  • gaz, olej fi 60-120
  • pellet, ekogroszek fi 180
  • drewno, węgiel, brykiet fi 200

Warto zwrócić uwagę, że wysokość komina to pojęcie względne! Otóż tak naprawdę jak wysoki jest komin określa odcinek pomiędzy czopuchem trójnika spalinowego (miejscem wlotu gazów spalinowych) a zakończeniem komina na dachu. Dla przykładu. Postawiliśmy systemem kominowy w domu piętrowym z piwnicą. Komin zaczyna się na poziomie -0,5 metra i wystaje 0,5 metra ponad dach. Komin obsługuje kominek w salonie podłączony do systemu kominowego na wysokości 3,5 m. Całkowita wysokość komina to 9 metrów, efektywna to 5 metrów! Proste nie?

Jak już jesteśmy przy "wystawaniu komina ponad dach" to warto zwrócić uwagę, że tym ile komin może/powinien być wzniesiony ponad najwyższy punkt domu (zazwyczaj jest to kalenica) rządzą pewne zasady, które opisujemy szczegółowo w artykule na naszym blogu kominowym "Wysokość komina - kilka pomocnych informacji".

Podsumowanie

Trochę się rozpisaliśmy, ale kominy to nasz konik. W kominyGT.pl - sklepie online z prawdopodobne najlepszymi systemami kominowymi w Polsce - otrzymasz nie tylko dobrą cenę, darmowy transport i rozładunek, ale również fachową wiedzę pasjonatów. Zatem gdzie kupić komin? W kominyGT.pl! A jaki? Patrz wyżej lub zadzwoń. Mamy kilka historii kominowych do opowiedzenia tylko dla ciebie. A może i jakiś rabat dodatkowy. Pogadamy jak zadzwonisz.