Filtruj według

Producent

Producent

Średnica

Średnica

Polecany do kotła na:

Polecany do kotła na:

Otulina (ocieplenie)

Otulina (ocieplenie)

Ilość wentylacji

Ilość wentylacji

Wkład

Wkład

System

System

Tani komin do gazu lub oleju? W naszym sklepie z kominami systemowymi jest ich mnóstwo!

Czy komin do gazu musi być drogi? Nie! Udowadniamy, że system kominowy do kotłów kondensacyjnych na gaz może być tani. Nawet ten najlepszych marek. Zresztą w naszym  sklepie online z kominami systemowymi oferujemy nie tylko najlepsze naszym zdaniem produkty, oferujemy je również w najlepszych możliwych cenach.

Komin systemowy do gazu i oleju - jaki powinien być?

Starsze kotły z otwartą komorą spalania nie miały aż takich wymagań co do systemu kominowego jak ich współcześni młodsi bracia - piece z zamkniętą komorą. Te pracują w nadciśnieniu, zasysają powietrze niezbędne w procesie spalania z zewnątrz budynku właśnie kominem. Czasami jest to rura w rurze - jak przy kominach stalowych i właśnie przestrzenią pomiędzy tymi rurami dostaje się tlen do kotła. W przypadku kominów z wkładem ceramicznym tlen dociera do paleniska pustym obszarem pomiędzy pustakiem a kształtką szamotową. Tak to działa i dokładnie taki komin do gazu jest potrzeby, aby urządzenie grzewcze działało sprawnie i bezpiecznie.

Kominy do gazu i oleju stalowe vs. ceramiczne

Kominy stalowe są tanie, a właściwie tańsze, ponieważ markowe "stalówki" potrafią być w porównywalnych cenach z kominami ceramicznymi. Wybór wydaje się trudny, ale my go ułatwimy. Ceramika jest materiałem megaodpornym na prawie wszystkie siły niszczące i żrące występujące w kominie - a tych żywiołów w kotłach kondensacyjnych na gaz występuje sporo! Materiał ceramiczny od wieków uważany jest za największego twardziela wśród surowców budowlanych i to nie bez powodu. Jedyna słabość wkładu ceramicznego to jego kruchość przy silniejszych uderzeniach, które w naturalnych warunkach budowlanych prawie nie występują. Kominy stalowe są z kolei wymiarowo mniejsze, lżejsze i nieco łatwiejsze w montażu - zawłaszcza te, które również ze stali mają obudowę. Ciekawostką jest fakt, że zwyczajowa gwarancja na kominy stalowe to od 10 do 20 lat, a na kominy ceramiczne minimum 30. Wydaje się więc, że komin do gazu z wkładem ceramicznym będzie systemem trwalszym.

Komin do gazu (kotły kondensacyjne) z zamknięta komora spalania - budowa

Niezależnie od tego, czy wybierzesz komin z wkładem ceramicznym czy komin z wkładem stalowym w dwa elementy system powinien być wyposażony bezwzględnie. Pierwszym z nich jest zbiornik kondensatu. Piece gazowe potrafią "wyprodukować" sporą ilość płynów (kondensat), który musi gdzieś znaleźć ujście, a tym ujściem jest odprowadzenie płynów ze zbiornika do kanalizacji. Inaczej komin i przy okazji ściana, potrafi przeciec i zawilgotnieć. Coraz częściej pojawiają się piece gazowe, które mają odprowadzenie kondensatu poprzez kocioł. Do takich kotłów stosujemy specjalne kominy z kolanem (np. Brata Turbo Ferro K). Drugim elementem jest... pustka. Tak - pustka, czyli wyżej opisywana przestrzeń, którą powietrze dostaje się do zamkniętej komory spalania. Zatem komin uniwersalny z izolacją nie będzie nadawał się do współczesnego pieca gazowego. O tym piszemy w naszym artykule.

Kominy to temat rzeka. Zapraszamy na naszego bloga kominowego - poszerzamy tam swoją i twoją wiedzę.

Krótki przegląd kominów systemowych do kotłów gazowych i olejowych:

Właściwe każdy liczący się producent ma w swojej ofercie komin do gazu, często powtarza się w nim nazwa turbo (tłumaczone jako system powietrzno-spalinowy). Mamy zatem Brata Turbo i Brata Turbo Ferro, Konekt Turbo, Zapel Turbo i Zapel Turbo U. Pozostali przyjęli inną taktykę nazewnictwa. I tak Schiedel swój komin do gazu nazwał Avant i Avant Economic, Hoch z kolei wymyślił nazwę Keramic, a Jawar produkowany przez siebie ceramiczny komin do gazu nazwał po prostu Jawarem K.

Średnice kominów do gazu

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się średnice przewodów od 60 do 120 mm. W domach wielorodzinnych, gdzie pod jeden komin podłącza się wiele kotłów gazowych te średnice wzrastają do 140, 200 a nawet 250 mm. Wszystko zależny od ilości i mocy urządzeń grzewczych. Warto pamiętać, że zbyt duża średnica (zwłaszcza przy wysokim kominie) może spowodować wzrost ciągu ponad zalecany przez producenta kotła poziom. A to wiąże się z realnymi stratami zarówno ciepła jak i pieniędzy. Rada na to jest jedna - dobierać komin do pieca, a nie na odwrót. I to zazwyczaj się udaje.

Darmowy transport i rozładunek kominów 

W naszym sklepie online z systemami kominowymi każdy komin premiowany jest nie tylko niską ceną, ale i darmowym transportem i rozładunkiem. I nie musisz przejmować się tym, że jeszcze nie masz dokładnego adresu. Dostawa bez numeru to u nas średnio 60% realizacji. To jeszcze nic - a jak nie ma ani ulicy, ani numeru? Spokojnie - dojedziemy nawet w środek lasu po współrzędnych GPS.

Podkategorie