Wkład kominowy stalowy - trzon wielu systemów kominowych

Kominy systemowe z wkładem stalowym. Stosowane głównie do kotłów kondensacyjnych opalanych gazem.

Rura kominowa wykonana ze stali jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród systemów kominowych. Od jej rodzaju zleży do jakiego kotła możemy użyć tenże komin. Występuje kilka rodzajów stalowych rur kominowych - najpopularniejsze z nich to rury kwasoodporne, w branży nazywane "kwasówkami" oraz rury żaroodporne. Pierwsze najczęściej stosuje się do kondensacyjnych kotłów gazowych, drugie do pieców na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet, ekogroszek).

Rura to rura nie? Jednak nie jest tak prosto jak by się wydawało! Aby użytkować piec bezpiecznie i bezproblemowo wkład stalowy powinien być dobrany do kotła i paliwa. I tak - do gazu mamy "kwasówki" do pozostałych "żarówki". To tak trochę slangiem nam się pojechało i już spieszymy wyjaśniać. Do kotłów kondensacyjnych gazowych przeznaczona jest rura kwasoodporna. Do kotłów na węgiel, drewno i jego pochodne - wkład żaroodporny.

Kilka cech charakterystycznych dla stalowych wkładów kominowych.

Grubość blachy - ten parametr decyduje o trwałości wkładu kominowego. Nie ma co ukrywać - im grubiej tym lepiej. Standardowe grubości rury kominowej to 0,4-0,6 mm do gazówek oraz 0,8-1 mm do pieców na paliwa stałe. 

Gatunek stali: każdy rodzaj rury stalowej ma swój unikalny numer. Dla przykładu wkłady kominowe, jako elementy mające bezpośredni kontakt ze spalinami i wysoką temperaturę, mogą mieć oznaczenia: 1.4301, 1.4404, 1.4509, 1.4521, 1.4828. Nie zagłębiając się w szczegóły chodzi o skład chemiczny stali. Najważniejszy z punkt widzenia użytkownika numer po kropce powinien zawierać się w przedziale od 40 do 49. Oznaczają one stale odporne na korozję i żaroodporne.

Rodzaj wkładu: istnieją wkłady jednościenne, dwuścienne, izolowane, wkłady kominowe turbo. Temat zbyt obszerny na jego rozwinięcie w tym miejscu. Pokrótce zatem wyjaśniamy. Wkłady kominowe jednościenne stosujemy w przypadku remontu komina lub gdy przewidzieliśmy miejsce na taki wkład np. w pustaku wentylacyjnym. Systemy dwuścienne najczęściej stosuje w kotłach gazowych z zamknięta komorą spalania, podobnie zresztą jak wkłady turbo. Na koniec wkład izolowany - komin z takim wkładem będzie kominem niezależnym - wolnostojącym.

Przekroje wkładu kominowego: najczęściej jest to koło. Czasem, gdy potrzeba w szachcie umieścić wkład o większym polu przekroju stosuje się wkłady owalne lub kwadratowe.

Średnice wkładów stalowych: od 60-150 mm przy kominach do kotłów gazowych aż do... Górnej granicy nie ma. Standardowo 180-200 mm dla kotłów na paliwa stałe.

Kolor wkładu kominowego: większość lśni jak psu... obroża. Zdarzają się również wkłady czarne, które charakteryzują się zwiększoną odpornością i trwałością.

Temperatura pracy wkładu kominowego: zależy od kotła. Parametr ważny, ponieważ przy piecach na węgiel czy drewno temperatura spalin może utrzymywać się na stałym wysokim poziomie. Nieumiejętnie dobrane rury stalowe mogą ulec zniszczeniu. Aby nieco usystematyzować temat - gaz, ekogroszek, pellet - to spaliny o mniejszych temperaturach. Drewno, węgiel, koks, orzech, brykiet - spalanie tych paliw wytwarza spaliny o wyższych temperaturach. A w liczbach wygląda to tak - kwasoodporny komin izolowany dwuścienny - maksymalna temp. pracy 450-600°C. Identyczny bez wentylacji i jednościenne kwasówki - max. 200°C. Żaroodporne do 600°C.