Tani komin do gazu lub oleju? W naszym sklepie z kominami systemowymi jest ich mnóstwo!

Czy komin do gazu musi być drogi? Nie! Udowadniamy, że system kominowy do kotłów kondensacyjnych na gaz może być tani. Nawet ten najlepszych marek. Zresztą w naszym  sklepie online z kominami systemowymi oferujemy nie tylko najlepsze naszym zdaniem produkty, oferujemy je również w najlepszych możliwych cenach.

Komin systemowy do gazu i oleju - jaki powinien być?

Starsze kotły z otwartą komorą spalania nie miały aż takich wymagań co do systemu kominowego jak ich współcześni młodsi bracia - piece z zamkniętą komorą. Te pracują w nadciśnieniu, zasysają powietrze niezbędne w procesie spalania z zewnątrz budynku właśnie kominem. Czasami jest to rura w rurze - jak przy kominach stalowych i właśnie przestrzenią pomiędzy tymi rurami dostaje się tlen do kotła. W przypadku kominów z wkładem ceramicznym tlen dociera do paleniska pustym obszarem pomiędzy pustakiem a kształtką szamotową. Tak to działa i dokładnie taki komin do gazu jest potrzeby, aby urządzenie grzewcze działało sprawnie i bezpiecznie.

Kominy do gazu i oleju stalowe vs. ceramiczne

Kominy stalowe są tanie, a właściwie tańsze, ponieważ markowe "stalówki" potrafią być w porównywalnych cenach z kominami ceramicznymi. Wybór wydaje się trudny, ale my go ułatwimy. Ceramika jest materiałem megaodpornym na prawie wszystkie siły niszczące i żrące występujące w kominie - a tych żywiołów w kotłach kondensacyjnych na gaz występuje sporo! Materiał ceramiczny od wieków uważany jest za największego twardziela wśród surowców budowlanych i to nie bez powodu. Jedyna słabość wkładu ceramicznego to jego kruchość przy silniejszych uderzeniach, które w naturalnych warunkach budowlanych prawie nie występują. Kominy stalowe są z kolei wymiarowo mniejsze, lżejsze i nieco łatwiejsze w montażu - zawłaszcza te, które również ze stali mają obudowę. Ciekawostką jest fakt, że zwyczajowa gwarancja na kominy stalowe to od 10 do 20 lat, a na kominy ceramiczne minimum 30. Wydaje się więc, że komin do gazu z wkładem ceramicznym będzie systemem trwalszym.

Komin do gazu (kotły kondensacyjne) z zamknięta komora spalania - budowa

Niezależnie od tego, czy wybierzesz komin z wkładem ceramicznym czy komin z wkładem stalowym w dwa elementy system powinien być wyposażony bezwzględnie. Pierwszym z nich jest zbiornik kondensatu. Piece gazowe potrafią "wyprodukować" sporą ilość płynów (kondensat), który musi gdzieś znaleźć ujście, a tym ujściem jest odprowadzenie płynów ze zbiornika do kanalizacji. Inaczej komin i przy okazji ściana, potrafi przeciec i zawilgotnieć. Coraz częściej pojawiają się piece gazowe, które mają odprowadzenie kondensatu poprzez kocioł. Do takich kotłów stosujemy specjalne kominy z kolanem (np. Brata Turbo Ferro K). Drugim elementem jest... pustka. Tak - pustka, czyli wyżej opisywana przestrzeń, którą powietrze dostaje się do zamkniętej komory spalania. Zatem komin uniwersalny z izolacją nie będzie nadawał się do współczesnego pieca gazowego. O tym piszemy w naszym artykule.

Kominy to temat rzeka. Zapraszamy na naszego bloga kominowego - poszerzamy tam swoją i twoją wiedzę.

Krótki przegląd kominów systemowych do kotłów gazowych i olejowych:

Właściwe każdy liczący się producent ma w swojej ofercie komin do gazu, często powtarza się w nim nazwa turbo (tłumaczone jako system powietrzno-spalinowy). Mamy zatem Brata Turbo i Brata Turbo Ferro, Konekt Turbo, Zapel Turbo i Zapel Turbo U. Pozostali przyjęli inną taktykę nazewnictwa. I tak Schiedel swój komin do gazu nazwał Avant i Avant Economic, Hoch z kolei wymyślił nazwę Keramic, a Jawar produkowany przez siebie ceramiczny komin do gazu nazwał po prostu Jawarem K.

Średnice kominów do gazu

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się średnice przewodów od 60 do 120 mm. W domach wielorodzinnych, gdzie pod jeden komin podłącza się wiele kotłów gazowych te średnice wzrastają do 140, 200 a nawet 250 mm. Wszystko zależny od ilości i mocy urządzeń grzewczych. Warto pamiętać, że zbyt duża średnica (zwłaszcza przy wysokim kominie) może spowodować wzrost ciągu ponad zalecany przez producenta kotła poziom. A to wiąże się z realnymi stratami zarówno ciepła jak i pieniędzy. Rada na to jest jedna - dobierać komin do pieca, a nie na odwrót. I to zazwyczaj się udaje.

Darmowy transport i rozładunek kominów 

W naszym sklepie online z systemami kominowymi każdy komin premiowany jest nie tylko niską ceną, ale i darmowym transportem i rozładunkiem. I nie musisz przejmować się tym, że jeszcze nie masz dokładnego adresu. Dostawa bez numeru to u nas średnio 60% realizacji. To jeszcze nic - a jak nie ma ani ulicy, ani numeru? Spokojnie - dojedziemy nawet w środek lasu po współrzędnych GPS.

Podkategorie

 • GT Jawar K 80 - komin z ceramiką izostatyczną do kotłów gazowych...

  1 163,58 zł

  Jawar K fi 80 to komin przeznaczony do kotłów na gaz (kotłów kondensacyjnych) z zamkniętą komora spalania. Ekonomiczny, o niewielkich wymiarach. 

  Ø 80/ JAWAR K / GAZ

  Jawar K 80 to kompaktowy - wymiary zewnętrzne to 20 x 24 cm, lekki perlitobetonowy pustak, tani i doskonale wykonany komin z wkładem ceramicznym wykonanym ze słynnej już ceramiki izostatycznej....

 • GT Brata Turbo S fi 100 - komin ceramiczny - do kotłów...

  1 452,00 zł

  Brata Turbo S fi 100 to jeden z najczęściej wybieranych przez naszych klientów kominów do kotłów gazowych kondensacyjnych z zamknięta komorą spalania. W sumie trudno się temu dziwić - to doskonały wybór.

  Ø 100 / BRATA TURBO S / GAZ

  Brata Turbo S fi 100 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną...

 • GT Brata Turbo S fi 140 - kotły kondensacyjne na gaz - komin...

  1 451,00 zł

  Brata Turbo S fi 140 to jeden z najczęściej wybieranych przez naszych klientów kominów do kotłów gazowych kondensacyjnych z zamknięta komorą spalania. W sumie trudno się temu dziwić - to doskonały wybór.

  Ø 140 / BRATA TURBO S / GAZ

  Brata Turbo S fi 140 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną...

 • GT Hoch Turbo Keramik S fi 120 - komin ceramiczny do kotłów...

  1 558,00 zł 1 640,00 zł -5%

  Komin z wkładem ceramicznym (niemieckim) do kotłów kondensacyjnych na gaz Hoch Turbo Keramik S fi 120 - jeden z najczęściej wybieranych kominów do gazu przez inwestorów indywidualnych.

  Ø 120 / HOCH TURBO KERAMIK / GAZ

  Jeżeli poszukujesz komina do kotła kondensacyjnego na gaz z zamkniętą to Hoch Turbo Keramik fi 120 jest idealnym rozwiązaniem dl Ciebie....

 • GT Hoch Turbo Keramik S fi 140 komin ceramiczny do kotłów...

  1 750,00 zł

  Komin z wkładem ceramicznym (niemieckim) do kotłów kondensacyjnych na gaz Hoch Turbo Keramik S fi 140 - jeden z najczęściej wybieranych kominów do gazu przez inwestorów indywidualnych.

  Ø 140 / HOCH TURBO KERAMIK / GAZ

  Jeżeli poszukujesz komina do kotła kondensacyjnego na gaz z zamkniętą to Hoch Turbo Keramik fi 140 jest idealnym rozwiązaniem dl Ciebie....

 • GT Zapel Turbo fi 100 - ceramiczny komin przeznaczony do kotłów na...

  1 300,00 zł

  Zapel Turbo fi 100 to komin ceramiczny do kotłów kondensacyjnych na gaz i olej z zamkniętą komora spalania.

  Ø 100 / ZAPEL TURBO / GAZ

  Od 80 lat Zapel istnieje na polskim rynku. Jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących ceramikę. Ich doświadczenie zaowocowało stworzeniem fantastycznego i jednocześnie taniego komina do kotłów kondensacyjnych na gaz...

 • GT Schiedel Avant Economic fi 120 - komin ceramiczny do kotłów...

  2 700,00 zł

  Komin Avant Economic fi 12 służy do odprowadzania spalin z kondensacyjnych i niskotemperaturowych kotłów opalanych gazem lub olejem. Komin przystosowano do współpracy z kotłami gazowymi z zamkniętą i otwartą komorą spalania.

  Ø 120 / SCHIEDEL AVANT ECONOMIC / GAZ

  Nowoczesny, dopracowany technologicznie, wykonany z najwyższej jakości materiałów, oparty o niemiecka myśl...

 • GT Konekt Turbo fi 100 - komin ceramiczny do kotłów kondensacyjnych...

  1 250,00 zł

  Konekt Turbo fi 100 dwuwarstwowy komin systemowy do kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem od firmy Konekt - jednego z największych polskich producentów kominów.

  Ø 100 / KONEKT TURBO / GAZ

  Współczesne kotły gazowe mają zamknięta komorę spalania - to oznacza, że powietrze, konieczne do spalania gazu, musi być doprowadzone z zewnątrz. I taką podwójną rolę spełnia...

 • GT Jawar K 120 komin systemowy do kotłów gazowych - ceramika...

  1 414,50 zł

  Jawar K fi 120 to komin przeznaczony do kotłów na gaz (kotłów kondensacyjnych) z zamkniętą komora spalania. Ekonomiczny, o niewielkich wymiarach. 

  Ø 120 / JAWAR K / GAZ

  Jawar K 120 to kompaktowy, zwarty, ekonomiczny i lekki (perlitobetonowy), tani i doskonale wykonany komin z wkładem ceramicznym wykonanym ze słynnej już ceramiki izostatycznej. 

  ...
 • GT Hoch Keramik 120+W komin ceramiczny z wentylacją do kotła gazowego

  1 680,00 zł

  Hoch Turbo Keramik fi 120+W. Bardzo popularny komin ceramiczny do kotłów kondensacyjnych na gaz wyposażony w pojedynczą wentylacje

  Ø 120 / HOCH TURBO KERAMIK / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Jeżeli poszukujesz komina do kotła kondensacyjnego na gaz z zamkniętą to Hoch Turbo Keramik fi 120+W jest idealnym rozwiązaniem dl Ciebie. Potrafi obsłużyć także, rzadziej dziś...

 • GT Jawar K 80 + W komin ceramiczny do kotłów gazowych z wentylacją

  1 285,35 zł

  Jawar K fi 80 + W (z 1 wentylacją) to komin przeznaczony do kotłów na gaz (kotłów kondensacyjnych) z zamkniętą komora spalania. Ekonomiczny, o niewielkich wymiarach. 

  Ø 80 / JAWAR K / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Jawar K 80 + W to kompaktowy - wymiary zewnętrzne to 36 x 24 cm, lekki (perlitobetonowy), tani i doskonale wykonany komin z wkładem ceramicznym wykonanym...

 • GT Jawar K 120 + W - ceramika - komin izostatyczny z wentylacją do...

  1 536,27 zł

  Jawar K fi 120 + W to komin przeznaczony do kotłów na gaz (kotłów kondensacyjnych) z zamkniętą komora spalania. Ekonomiczny, o niewielkich wymiarach wyposażony w 1 kanał wentylacyjny.

  Ø 120 / JAWAR K / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Jawar K 120 + W to kompaktowy, zwarty, ekonomiczny i lekki (perlitobetonowy), tani i doskonale wykonany komin z wkładem ceramicznym...

 • GT Brata Ferro Turbo fi 80 wkład stalowy, lekki komin do kotłów...

  895,00 zł

  Komin Brata Turbo Ferro fi 80 to lekki komin systemowy oparty na wkładzie stalowym. Szybki i łatwy w montażu, tani. Wymiary zewnętrzne komina to tylko 20 x 24 cm.

  Ø 80 / BRATA TURBO FERRO / GAZ

  Brata Turbo Ferro fi 80 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną dostarczane jest powietrze...

 • GT Brata Ferro Turbo 80+W komin stalowy do kotłów gazowych z...

  970,00 zł

  Komin Brata Turbo Ferro fi 80+W to lekki komin systemowy oparty na wkładzie stalowym. Szybki i łatwy w montażu, tani. Komin z pojedynczym kanałem wentylacyjnym.

  Ø 80 / BRATA TURBO FERRO / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Brata Turbo Ferro fi 80 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną dostarczane jest...

 • GT Brata Ferro Turbo fi 80+2W stalowy komin do gazu z podwójną...

  1 022,00 zł

  Komin Brata Turbo Ferro fi 80+2W to lekki komin systemowy oparty na wkładzie stalowym. Szybki i łatwy w montażu, tani. Komin z podwójnym kanałem wentylacyjnym.

  Ø 80 / BRATA TURBO FERRO / GAZ / 2 x WENTYLACJA

  Brata Turbo Ferro fi 80 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną dostarczane jest...

 • GT Brata Ferro Turbo fi 80+W (P) stalowy komin do kotłów gazowych

  970,00 zł

  Komin Brata Turbo Ferro fi 80+W (P) to lekki komin systemowy oparty na wkładzie stalowym. Szybki i łatwy w montażu, tani. Komin z pojedynczym kanałem wentylacyjnym.

  Ø 80 / BRATA TURBO FERRO / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Brata Turbo Ferro fi 80 to komin pracujący w podciśnieniu (tzw. system turbo). Oznacza to, że pomiędzy pustakiem a rurą ceramiczną dostarczane...

 • GT Schiedel Avant 14 ceramiczny system kominowy do kotłów...

  3 280,00 zł

  Komin Avant fi 140 służy do odprowadzania spalin z kondensacyjnych i niskotemperaturowych kotłów opalanych gazem lub olejem. Komin przystosowano do współpracy z kotłami gazowymi z zamkniętą i otwartą komorą spalania.

  Ø 140 / SCHIEDEL AVANT / GAZ

  Nowoczesny, dopracowany technologicznie, wykonany z najwyższej jakości materiałów, oparty o niemiecka myśl techniczną komin do...

 • GT Schiedel Dual 120 + 180 komin ceramiczny podwójny uniwersalny + gaz

  3 940,00 zł

  Schiedel Dual 12+18 to komin wielofunkcyjny. Składa się z komina uniwersalnego ocieplonego fi 180 oraz ceramicznego komina do kotłów kondensacyjnych na gaz o średnicy 120 mm oraz kanału technicznego. Wszystko zamknięte jest w jednym pustaku keramzytobetonowym.

  Ø 180 + Ø 120 / SCHIEDEL DUAL / UNIWERSALNY + GAZ / 1 x KANAŁ TECHNICZY

  Są to tak naprawdę dwa kominy:...

 • GT Hoch Turbo Keramic 120+2W komin ceramiczny z podwójną wentylacją...

  1 830,00 zł

  Hoch Turbo Keramik fi 120+2W. Bardzo popularny komin ceramiczny do kotłów kondensacyjnych na gaz wyposażony w podwójną wentylację

  Ø 120 / HOCH TURBO KERAMIK / GAZ / 2 x WENTYLACJA

  Jeżeli poszukujesz komina do kotła kondensacyjnego na gaz z zamkniętą to Hoch Turbo Keramik fi 120+W jest idealnym rozwiązaniem dl Ciebie. Potrafi obsłużyć także, rzadziej dziś...

 • GT Zapel Turbo fi 100+W ceramiczny komin do kotłów na gaz plus...

  1 370,00 zł

  Zapel Turbo fi 100 to komin ceramiczny do kotłów kondensacyjnych na gaz i olej z zamkniętą komora spalania. Komin z pojedynczą wentylacją w jednym pustaku.

  Ø 100 / ZAPEL TURBO / GAZ / 1 x WENTYLACJA

  Od 80 lat Zapel istnieje na polskim rynku. Jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących ceramikę. Ich doświadczenie zaowocowało stworzeniem fantastycznego i...