Jak powstaje ceramiczna rura do komina?

W: Technika kominowa Odsłon: 608

Ceramika to wynalazek, który liczy sobie już tysiące lat. Pierwsze ceramiczne wyroby tworzyli starożytni Grecy, natomiast pierwsze systemy kominowe to wynalazek Rzymian. Oba te wynalazki mają za sobą długą historię. Tak więc tworzone dzisiaj ceramiczne systemy kominowe opierają się na solidnych podstawach teoretycznych i praktycznych. Nieodłączną częścią każdego komina systemowego jest rura do komina (wkład kominowy) położona w jego centralnej części. To ona wyprowadza spaliny z kotła. W tym wpisie blogowym skupimy się na kominach ceramicznych, a ściślej na wkładach kominowych ceramicznych. Wyjaśnimy ciekawostkę – jak powstaje taka rura ceramiczna?

Jak powstaje ceramiczna rura do komina?

Ceramiczna rura (inaczej rury lub kształtki ceramiczne) do komina to akcesorium, które z racji umiejscowienia w środku jest szczególnie narażona na działanie niekorzystnych warunków, które występują podczas pracy urządzenia grzewczego. Jakich? Dobrej jakości rura ceramiczna powinna być odporna na wysokie temperatury, mrozy, wodę (wilgoć), wyciekające skropliny kondensatu (silnie żrące kwasy), dym i sadzę.

Ogółem wyroby ceramiczne bazują na surowcach naturalnych jak gliny i iły. Do takiej mieszanki dodaje się jeszcze surowce nieplastyczne tzw. materiały schudzające np. piasek. Glinę i ił można wzbogacić również o kruszywo naturalne lub sztuczne. Każdy z dodatków ma swoje określone cechy, co ostatecznie będzie rzutowało również na właściwości i jakość końcowego produktu.

Jak powstaje rura ceramiczna

Wysokojakościowa ceramika zawiera także składniki korygujące, które pomagają uzyskać wymagane parametry materiału. Po dobraniu składników w odpowiednich proporcjach wszystko miesza się z wodą aż do uzyskania plastycznej masy. Następnie wyrób ten przepuszcza się przez sporych rozmiarów prasę ślimakową, która nieco przypomina ogromną maszynkę do mielenia mięsa.

Z prasy wychodzi długie pasmo „ciasta ceramicznego”, z którego można uzyskać produkt w najróżniejszych kształtach i wielkościach. W przypadku tworzenia rury kominowej ceramicznej kawałki masy tnie się automatycznie stalową struną.

Tak finalnie powstaje solidnie wytłoczona rura ceramiczna do komina, którą można dalej obrabiać, ponieważ w dalszym ciągu może być ona podatna na odkształcenia. W tym celu najpierw usuwa się wodę z produktu. W profesjonalnych zakładach produkcyjnych, aby przyspieszyć ten proces, używa się do tego specjalnych suszarni. Następnie zaczyna się proces utwardzania, który polega na wypalaniu wyrobu w piecu w wysokich temperaturach.

Materiał, technologia i... temperatura

Rury ceramiczne określane również jako kształtki tuż po wytłoczeniu układa się warstwowo dosyć szczelnie na wózkach piecowych. Zostawia się jedynie niewielkie szczeliny tak, aby gorące powietrze mogło swobodnie migrować pomiędzy każdym z ceramicznych elementów. W ten sposób całość będzie wypalać się równomiernie. Wózki umieszczane są w długim na około 200 m piecu tunelowym. Zwykle w cyklach czasowych przesuwu trwających od 1 do 3 H. Z kolei przejazd z produktami może potrwać kilka dni. Temperatura pracy pieca przy wypalaniu ceramiki to około 1100°C. Tu następuje szereg reakcji chemicznych, w wyniku których wyrób ceramiczny wiąże się i krzepnie.

Jak powstaje rura ceramiczna

Następnie gotowe wypalone wkłady kominowe ceramiczne poddawane są kontroli jakości. Mierzone są wymiary, sprawdzane dopuszczalne tolerancje, czy prawidłowa owalność. Dalej następuje kontrola laboratoryjna, gdzie weryfikuje się skład chemiczny, a także właściwości takie, jak porowatość, odporność na kwasy i nagłe skoki i spadki temperatur (szok termiczny).

Jeśli testy przebiegną pomyślnie, wkład kominowy ceramiczny jest już gotowy do wysyłki. Rura na komin umieszczana jest na palecie w opakowaniu ochronnym oklejonym taśmą. Tak przygotowany towar wysyłany jest do sklepu, a następnie trafia do Ciebie.

Jeśli interesuje cię temat kształtek ceramicznych zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Ceramika izostatyczna Jawar"

Komentarze