Ceramiczny komin systemowy Hoch Uniwersal Niezależny

W: Technika kominowa Odsłon: 1873

Czym jest ceramiczny komin Hoch Uniwersal Niezależny? Słowo niezależny w nazwie komina oznacza, że można ten komin postawić niemalże w dowolnym miejscu domu i w dowolnym pomieszczeniu, gdyż konstrukcja systemu pozwala na dostarczenia do pieca niezbędnego do spalania tlenu komorą powstałą wewnątrz komina. Jest to przestrzeń pomiędzy izolacją a pustakiem kominowym. Ruch powietrza (od góry komina do kotła) jest przeciwny ruchowi spalin. Przy okazji powietrze jest lekko podgrzewane przez wkład kominowy, dzięki czemu sprawność kotła, a przy tym oszczędność paliwa, rożnie. Hoch Niezależny to nowoczesny komin 4-warstwowy, którego budowę, funkcje i specyfikację opisujemy poniżej. Kolejny z udanych kominów Hoch.

Dla kogo ten komin?

Komin do kominka: 

Istnieją rozwiązania pasujące do siebie jak ulał. Naszym Zdaniem Niezależny Hocha sprawdzi się w każdym salonie tam, gdzie jest kominek i to bez względu na to, czy ten kominek jest z płaszczem wodnym czy bez płaszcza. Genialność komina polega na tym, że nawet jeśli zapomnimy na etapie budowy zaopatrzyć kominek w tlen - komin rozwiązuje ten problem doskonale. Sam jest akcesorium do zaopatrywania zamkniętej komory spalania w tlen, bez którego palenisko po prostu nie będzie działać. 

Komin do domów energooszczędnych i pasywnych: 

No właściwie innego rozwiązania przy tego typu domach nie ma. System idealnie wpasowuje się w ideę energooszczędności. Sam dostarcza podgrzewane powietrze do kotła ograniczając koszty eksploatacji, a dodatkowo nie burzy obiegu powietrza w pomieszczeniach, gdyż domy pasywne zazwyczaj posiadają wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja). Nie potrzeba zatem jakichś niechcianych kratek i szachtów wentylacji grawitacyjnej w budynku. To tak jakby jednosieczne mieć ciastko i jeść ciastko. 

Komin dla oszczędnych:

Jest to też komin dla lubiących oszczędzać i płacić mniejsze rachunki za paliwo. Ponieważ system jest uniwersalny obsłuży kotły niskotemperaturowe na pellet czy ekogroszek z zamknięta komora spalania. Kombinacja komin+kocioł działa fantastycznie i oszczędnie. Wg danych procenta sprawność kotła wzrasta od 2 do 5%, a zapotrzebowanie na opał spad nawet o 10%. Bajka nie?

Budowa komina Hoch Uniwersal Niezależny

Komin jest 4-warstwowy i składa się z: pustaka, komory powietrznej, izolacji kominowej i wkładu ceramicznego.

Wymiar pustaka, a przy okazji wymiar komina Hoch są nieco większe niż w przypadku klasycznych kominów Uniwersal tej marki. Jest to zrozumiałe. Pojawiła się nowa warstwa - komora do dostarczania powietrza do kotła, którą trzeba było gdzieś upchnąć. I tak system o średnicy fi 200 ma wymiar 48 x 48 cm, komin fi 180 - 40 x 40 cm, a fi 160 - 36 x 36 cm. ten ostatni występuje również z pojedynczą i podwójną wentylacją. Pustaki maja solidna budowę, wykonane są z mocnego i trwałego keramzytobetonu i mają wysokość 33 cm.

Dalej mamy wspomnianą już komorę powietrzną, gdzie tlen dostaje się do paleniska górą komina. Otwory wlotowe znajdują się, pomiędzy stożkiem komina (dyfuzorem, deflektorem - takie określenia również funkcjonują), a jego podstawą, czyli kołnierzem uszczelniającym. Nie musimy zatem dbać o dodatkowe kratki zasilające - konstruktorzy Niezależnego już o to zadbali. Oddajmy im głos - oto wycinek specyfikacji ze strony producenta, który najbardziej nas zainteresował.

Powietrze zasilające komorę spalania prowadzone jest obudową komina, strumieniem przeciwnym do gazów spalinowych. Efektem tego jest podgrzanie powietrza, zasilającego komorę spalania od góry komina, o 30°C do 70°C. Powoduje to zmniejszenie strat energii, a jednocześnie zwiększa sprawności podłączonych urządzeń grzewczych od 2 do 5%.

Komin nie wymaga instalowania dodatkowego doprowadzenia powietrza z zewnątrz budynku (np. czerpni powietrza w posadzce lub w kanale wentylacyjnym) do urządzenia grzewczego, co zapobiega stratom energii na skutek wychłodzenia posadzki lub komina w budynku.

Wyeliminowane zostaje także zjawisko kondensacji pary wodnej w kanale wentylacyjnym, zasilającym komorę spalania urządzenia grzewczego.

Suma oszczędności może sięgać nawet 10%.

Źródło - strona producenta 

Wełna mineralna - otulina, czyli izolacja wkładu kominowego, której zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ceramiki w celu zapewnienia właściwego ciągu kominowego w każdych warunkach pogodowych. Element klasycznie występujący we wszystkich kominach uniwersalnych.

Wkład ceramiczny - serce kominów. Hoch korzysta z modułowych kształtek ceramicznych o wysokości 33 cm niemieckiej marki Hart Keramik AG. Zresztą slogan reklamowy firmy to mocno podkreśla, a brzmi: "Niemiecka jakość, polska cena". Ceramik cieszy się spora estyma na rynku europejskimi i słynie z wiekowej tradycji i rewelacyjnych parametrów. Do tej pory - a proszę nam wierzyć trochę kominów Hoch sprzedaliśmy - nie było zastrzeżeń co do jej jakości wśród naszych klientów. Żaroodporne rury ceramiczne są niewrażliwe na pożar sadzy i działanie kondensatów.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy nieco sylwetkę tego ciekawego innowacyjnego komina systemowego marki. która szturmem zdobyła rynek, a właściwie spory kawałek tortu kominowego w Polsce. Przypominamy, że każdy kupiony komin marki Hoch, nie tylko Uniwersal Niezależny, dzięki naszym staraniom jest dostarczany i rozładowywany za darmo prosto na państwa budowie. Hoch w kominyGT.pl = tani, dobry i solidny komin systemowy.

Komentarze