Dobry komin systemowy - czyli jaki?

W: Technika kominowa Odsłon: 5060

Komin systemowy to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym domu. Dbałość o komin, jego systematyczna konserwacja, a przede wszystkim dobór odpowiedniego systemu kominowego, to klucz do spokojnego i bezpiecznego snu. Na rynku znajdziemy wiele systemów kominowych. Aby wybrać ten właściwy trzeba czasem spędzić wiele czasu wgryzając się w detale. Aby zaoszczędzić Wam tej mrówczej pracy przedstawiamy skrócony opis dobrego komina.

Kilkudziesięciu producentów, setki modeli, dziesiątki opcji – tak w chwili obecnej wygląda „sytuacja kominowa”. Poniżej 5 punktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu:

  1. jakie elementy systemu kominowego wchodzą w skład komina
  2. na ile lat producent udziela gwarancji
  3. jakie są opinie na temat tego konkretnego systemy kominowego
  4. jak realizowany jest transport na budowę
  5. i czy majster na pewno wie jak go postawić

1 – Elementy systemu kominowego

Tu jest różnie. Teoretycznie do poprawnego funkcjonowania potrzeba nam rur ceramicznych, kitu do rur, pustaka, dwóch trójników – spalinowego i wyczystkowego i drzwiczek wyczystki. I niektóre systemy tak właśnie wyglądają – na pierwszy rzut oka kompletny komin ale. I tu oto ale się rozchodzi. Przydało by się jeszcze posiadać: odskraplacz, który służy do zbierania i odprowadzania skroplin, które często tworzą się podczas spalania paliw mokrych, kratki wentylacyjne (dolną i górną), sznur dylatacyjny do zabezpieczenia trójnika spalin, płyta czołowa. Wypadałoby też komin czymś zakończyć – idealny byłby stożek plus daszek. Bardzo prostymi akcesoriami, które niezwykle ułatwiają pracę, są wszelkiego rodzaju szablony murarskie, a także solidna instrukcja montażu.

A co z ociepleniem komina? Nie zawsze jest konieczne, ale jeśli już jest warto sprawdzić, czy producent oferuje ocieplenie na całej długości komina.

2 – Gwarancja na system kominowy

Zazwyczaj producenci oferują gwarancję na okres od 30 do nawet 50 lat, a w przypadku kominów Plewy jest to gwarancja dożywotnia(!). Trzeba jednak doczytać akapit pt. „drobny druczek”. Najczęściej stoi tam jak byk, że:

  • komin musi być złożony zgodnie z instrukcją oraz
  • system kominowy musi być kompletny – innymi słowy nie można samodzielnie dokonywać adaptacji z innych elementów niż dostarczonych przez producenta. W przypadku takich manipulacji gwarancja przestaje obowiązywać! Po prostu nie warto.

3 – Opinie na rynku

Najlepiej popytać znajomych. Niestety Internety ;] potrafią wprowadzić w błąd ponieważ część postów jest sprytną kampanią reklamową producentów. Niemniej jednak i internet potrafi być źródłem sprawdzonych informacji o kominach.

4 – Transport komina na budowę

Komin swoje waży. Kupić to nie wszystko. Trzeba go jeszcze przywieść. Najlepiej aby system kominowy był solidnie zapakowany, na palecie i przywieziony samochodem z windą. Tak realizowany jest transport w sklepie internetowym z kominami – kominyGT.pl. Co więcej, transport kominów dla klientów sklepu zawsze jest gratisowy i obejmuje całą Polskę. Klient tylko wskazuje miejsce gdzie komin ma być postawiony.

5 - Montaż komina

Postawienie komina nie jest bardzo skomplikowane. W internecie krąży wiele filmów na ten temat. Czytelna i precyzyjna prezentacja wznoszenia komina Brata Uniwersal:

Poza tym większość producentów oferuje dokładną instrukcje montażu. Chyba jedną z najlepszych (wg naszej opinii) jest instrukcja montażu kominów Brata. Inwestor powinien zatem wybrać sprawdzoną ekipę monterską (co oczywiste), ale także zapoznać się z instrukcją montażu, pooglądać filmy instruktażowe i patrzeć ekipie na ręce.

Komentarze