Kominy systemowe

W: Technika kominowa Komentarze: 0 Odsłon: 818

Każdy kto choć raz miał styczność z pracami budowlanymi, ewentualnie mniejszym lub większym remontem, z pewnością spotkał się z problemem pt. budowa komina. Prawdopodobnie każdy z nas widział tradycyjny ceglany komin będący efektem murarskiego kunsztu. Jednak komin systemowy to swego rodzaju nowość, która od kilku lat systematycznie zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów indywidualnych i komercyjnych. Piszemy nowość, ponieważ klasyczny komin ma ponad dwa tysiące lat! Systemowy - 70. Podobnie jak inne materiały budowlane, także w dziedzinie układów wentylacji oraz odprowadzania spalin nastąpił dość duży postęp. Zarówno prywatne laboratoria, jak i te politechniczne stale pracują nad udoskonalaniem dotychczasowych technologii wykorzystywanych w budownictwie.

Komin systemowy - szybciej, taniej i pewniej...

Pierwowzorem były systemy kominowe Schiedel. Wymyślone i wdrożone przez pana Friedricha Schiedela w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Współcześnie stosowane kominy systemowe powoli, lecz sukcesywnie wypierają te tradycyjne, pomimo początkowo wyższych kosztów inwestycyjnych. Komin systemowy składa się z elementów prefabrykowanych oraz części stalowych lub ceramicznych, które skutecznie zastępują ceglane układy odprowadzania spalin. Wbrew pozorom komin systemowy nie jest aż tak skomplikowaną konstrukcją jak mogłoby się wydawać, ponieważ każdy element jest stosunkowo prosty w montażu, a praca przebiega sprawnie.

Prefabrykaty są materiałami budowlanymi o szerokim zastosowaniu w budownictwie, dlatego bardzo często można zobaczyć je na placu budowy czy to domu jednorodzinnego, czy obiektu komercyjnego. Jednym z głównych prefabrykatów jest pustak kominowy wykonany z keramzytobetonu wykorzystywanego przez większość producentów lub perlitobetonu, który stanowi surowiec do budowy pustaków w kominach Jawar. Konstrukcja zawiera w sobie ceramiczny lub stalowy (kwasoodporny) wkład w postaci zespołu rur. Bardzo często ociepla się go specjalnymi materiałami izolacyjnymi np. niepalną wełną mineralną. Ocieplenie układu odprowadzania dymu jest szczególnie ważne w procesie spalania w kotłach niskotemperaturowych na pellet czy ekogroszek, ponieważ utrzymuje wysoką temperaturę spalin, która zapewnia odpowiedni ciąg oraz zapobiega skraplaniu się pary wodnej w kanale. Komin systemowy zajmuje nieco mniej miejsca niż tradycyjny, dzięki czemu można uzyskać więcej przestrzeni w pomieszczeniach. Niewielką przestrzenią zabudowy cechują się zwłaszcza kominy do kotłów kondensacyjnych na gaz.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego komina, proces logistyczny komina systemowego jest łatwy i nie potrzeba do tego specjalnych pojazdów ani dźwigów. Dostarczamy zestaw dzięki specjalnym samochodom z windą i wózkiem paletowym. Montaż tez nie sprawia kłopotu. Jeśli ktoś posiada choć odrobinę umiejętności technicznych, to powinien poradzić sobie z samodzielnym montażem. Podczas prac warto zwrócić uwagę na prawidłowe umiejscowienie łączników i uszczelnień, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo w późniejszym użytkowaniu. Mimo wszystko zaleca się, aby prace były wykonane przez fachowców, dla których takie zadania są chlebem powszednim. Komin systemowy buduje się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne.

Budowa kominów systemowych

Choć budowa systemów kominowym może nieco różnić się w zależności od producenta niektóre elementy występują w nim zawsze. 

  • Wkład ceramiczny lub stalowy. Komin systemowy to przede wszystkim wkład ceramiczny lub stalowy o średnicy od 60 do 140 mm (najczęściej do kotłów gazowych) oraz od 140 aż do 400 mm do kotłów na paliwa stałe, choć tu dominują dwie średnice kształtki - 180 i 200 mm. Wkład stalowy wykonany jest ze stali kwasoodpornej i przeznaczony jest do pieców kondensacyjnych na gaz lub też ze stali żaroodpornej stosowany np. do kominków, kóz i pieców na paliwa stałe. Z kolei wkład ceramiczny jest zdecydowanie trwalszy. Wśród dostępnych na rynku kominów spotkać możemy kształtki ceramiczne wykonane z ceramiki klasycznej (ceramika wypalana) jak choćby w przypadku kominów Brata czy systemów kominowych Hoch. Istnieje też specjalny rodzaj ceramiki. Jest nią spiekana ceramika izostatyczna wykorzystywana we wszystkich systemach kominowych Jawar, wśród których najpopularniejszym jest komin Jawar Uniwersal Plus fi 200. Co ciekawe Schiedel, będący lidarem branży kominowej, w niektórych produktach stosuje ceramikę klasyczną (Rondo, Rondo Plus, Stabil), a w niektórych ceramikę izostatyczną (Avant, Avant Economic, Quadro Pro). Każdy, kto choć liznął tematyki kominowej podział znajduje oczywisty. Pierwsza grupa kominów potentata to typowe systemy do kotłów na paliwa stałe. Druga to kominy dedykowane do kondensacyjnych kotłów gazowych. Spalany gaz wydziela wiele płynu (kondensatu), a ceramika izostatyczna słynie z bardzo niewielkiej nasiąkliwości. O ceramice izostatycznej szerzej piszemy w tym artykule: Ceramika izostatyczna Jawar
  • Obudowa - pustak kominowy. Pustak kominowy lub kominowo-wentylacyjny (jeśli komin wyposażony jest w zintegrowane kanały wentylacyjne) to kolejny pewniak w zestawie. Większość producentów wykorzystuje keramzytobeton. Twardy i mocny materiał używany często do produkcji bloczków fundamentowych. To chyba najlepsza rekomendacja dla tego materiału, nieprawdaż? Jedynie Jawar nieco zmienił podejście do tematu i zamiast keramzytobetonu używa perlitobetonu. Trzeba przyznać, że aby wytworzyć pustak kominowy z perlitobetonu trzeba wykazać się wręcz mistrzowskim kunsztem! I Jawar tego dokonał proponując pustak lżejszy i cieplejszy, o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła.
  • Trójniki. W systemie kominowym musi być co najmniej jeden trójnik, a jest nim trójnik spalinowy do którego podłącza się kocioł i służy do odprowadzania spalin. Istnieje tylko jeden wyjątek od tej reguły. We współczesnych kotłach gazowych z zamkniętą komora spalania czasami wykorzystuje się kolano zamiast trójnika. ma to podnieść sprawność kotła dzięki przepuszczeniu gorącego kondensatu przez kocioł. W niektórych kominach - zwłaszcza przeznaczonych do kotłów na paliwa stałe - występują również trójniki wyczystkowe znajdujące się na dole systemu. Dzięki nim czyszczenie komin to naprawdę prosta czynność.
  • Akcesoria kominowe. Słowem drzwiczki, uszczelki, zbiorniki kondensatu, obejmy, płyty czołowe, izolacja i wiele innych. W niektórych systemach występują, w innych nie. Na stronie sklepu online kominyGT.pl każdy komin systemowy opatrzony jest listą elementów wchodzących w jego skład, a także bardzo często zdjęciami wymienionych w liści komponentów. O choćby przy kominie Schiedel Stabil fi 200.

Wymiary komina systemowego.

Jeśli chodzi o wysokość to komin może mieć nawet 30 metrów. Natomiast zewnętrzne wymiary komina to najczęściej 36 x 36 cm w przypadku kominów bez wentylacji, 36 x 50 cm w przypadku kominów z pojedynczą wentylacją oraz 36 x 56 cm gdy mówimy o kominach z podwójną wentylacją. Wśród kluczowych producentów systemów kominowych te wymiary różnić się mogą o około 2 cm w każdą stronę. Nieco mniejsze wymiary mają kominy do kotłów gazowych, ponieważ średnice wkładów są również mniejsze. Tu jednak trudno mówić o jakimś standardzie. Dla przykładu komin Brata Ferro Turbo 80 czy Jawar K 80 mieszczą się w pustaku o wymiarach 20 x 24 cm, a Schiedel Quadro Pro 12 - 28 x 28 cm.

Wysoka jakość

Materiały używane do produkcji kominów systemowych z reguły są wysokiej jakości, ponieważ od nich zależy prawidłowa i bezpieczna eksploatacja całego systemu odprowadzania spalin wraz z kotłem grzewczym. Najczęściej udzielana gwarancja to 10 lat w przypadku kominów ze stalowym wkładem oraz 30 lat przy zastosowaniu ceramiki. Wyjątkiem jest Konekt, który udziela aż 50 lat gwarancji na swoje wyroby. Co ważne, kominy systemowe są bardziej odporne na pożar sadzy niż te standardowe ze względu na jednolicie gładkie powierzchnie wewnątrz wkładu. Wysoka jakość kominów systemowych wynika wprost z materiałów z których są zbudowane: jest to ceramika, stal i beton. Najwięksi twardziele wśród materiałów budowlanych!

Ponieważ komin składa się z klocków one tez mają pewne standardy. Rury ceramiczne mają zazwyczaj długość 33 cm lub 66 cm. Natomiast wysokość pustaków kominowych to albo 33 cm albo 24 cm.

Wszechstronność

Za każdym razem, kiedy mówi się o kominie systemowym warto dodać, że konstrukcja z prefabrykatów nadaje się do dość prostego łączenia z różnorodnymi systemami grzewczymi. Dodatkowo istnieje możliwość współpracy z kominkami płaszczem wodnym czy układem dystrybucji gorącego powietrza. Dzięki wszechstronności zastosowania takiego systemu, użytkownik będzie cieszył się ciepłym powietrzem w każdym zakątku domu.

Podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że materiały budowlane stosowane na współczesnych placach budowy są połączeniem innowacyjnych tworzyw z prostotą montażu. Dobrym przykładem są w tym przypadku kominy systemowe, które znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Natomiast ich domownicy cieszą się ciepłymi pomieszczeniami oraz akceptowalnymi kosztami eksploatacji przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa.

Komentarze

Leave your comment