Porównanie kominów uniwersalnych Schiedel Rondo Plus vs. Jawar Uniwersal Plus

W: Technika kominowa Odsłon: 4120

Komin uniwersalny Jawar vs. komin uniwersalny Schiedel. Dziś weźmiemy na tapetę kominy uniwersalne dwu marek - Schiedel oraz Jawar. W przypadku niemieckiego producenta będzie to Rondo Plus. W przypadku polskiej firmy - Uniwersal Plus. Porównamy parametry, dane techniczne, wymiary i przyjrzymy się detalom, które czasami decydują o wyborze jednego bądź drugiego systemu kominowego. Do analizy wzięliśmy najpopularniejszą w naszym kraju średnicę wkładu kominowego, czyli fi 200. Każdy z testowanych kominów wyposażony jest w pojedynczy kanał wentylacyjny. Komin z wentylacją to już od dawna szlagier sprzedażowy, choć nie brakło także danych kominów pojedynczych - bez wentylacji. Gotowi? Zaczynamy.

Wkład ceramiczny

Do tej pory nie wymyślono nic lepszego do odprowadzania spalin niż ceramika. Kształtka z tego materiału jest trwała, żaroodporna, niewrażliwa na kwasy i żrące substancje występujące w spalinach. Nie musimy dodawać że w obu kominach postawą jest wkład ceramiczny. Jawar wyposażył swojego Uniwersala z Plusem w ceramikę izostatyczną (o niej dowiesz się więcej tutaj). Polski producent, jako jeden z nielicznych, stosuje w wszystkich systemach, również uniwersalnych, izostat. Schiedel to ceramika klasyczna o grubości ścianek około 20-22 mm. Grubość ścianek rur kominowych Jawara to jedynie 8 mm. Mimo ponaddwukrotnie mniejszej grubości jest równie trwała i mocna co ceramika klasyczna. Długość rur to aż 66 cm (Jawar), choć w branży standardem jest 33 cm (Schiedel). W przypadku trójników - spalinowego i wyczystkowego w obu systemach są one monoblokowe (nieklejone), co uznawane jest za bardzo duży atut w kominie. Schiedel w Rondo Plus stosuje trójniki ceramiczny o wysokości 66 cm.

Rura ceramiczna Jawar (ceramika izostatyczna) 66 cm.

Rura ceramiczna Jawar

Różnią się od siebie wyglądem. Czopuch trójnika spalinowego Ronda jest okrągły, spalinowego - prostokątny. W przypadku Jawara oba trójniki są identyczne, z okrągłym czopuchem, a wyjście wyczystki zabezpieczone jest specjalną, owalną rozetą. Zakończeniem - a właściwie podstawą - elementów ceramicznych obu kominów jest misa odskraplacza, która służy do zbierania powstających podczas spalania skroplin i odprowadzaniach do kanalizacji. Wysokość odkraplaczy Jawar - 11 cm, Schiedel - 16,6 cm.

Dla kontrastu - rura ceramiczna kominów Schiedel Rondo Plus 33 cm.

Rura ceramiczna Schiedel

Obudowa komina - pustak kominowy

Jawar - perlitobeton, Schiedel - keramzytobeton. I tu znów Jawar poszedł w kierunku, który na rynku kominowym popularny nie jest. Eksperymentował tek długo z perlitem (niezwykle trudnym do okiełznania), że doprowadził finalny produkt do stanu, który można uznać za bardzo satysfakcjonujący. Perlit jako wypełniacz (kruszywo) betonu jest lżejszy i wykazuje zwiększone właściwości termoizolacyjne niż klasyczny i powszechnie wykorzystywany systemach kominowych keramzyt (znany choćby z bloczków fundamentowych). Dzięki zastosowaniu perlitobetonu Jawarowi udało się zbić wagę pustaka i przy okazji całego komina o około 20-25% w porównaniu nie tylko do kultowego już Schiedla, ale również do pozostałej czołówki producentów.

Wymiary kominów (pustaków). W obu przypadkach producenci bazują na modułach o wysokości 33 cm, co daje zapotrzebowanie 3 sztuki na 1 metr bieżący. Wymiary zewnętrze kominów uniwersalnych obu firm sa identyczne i bardzo typowe. Bez wentylacji to 36 x 36 cm. Z wentylacją 50 x 36 cm.

Pustaki wyposażone są w kanały do wentylowania otuliny (wełny mineralnej) oraz otwory na montaż wzmacniających prętów stalowych.

Wymiary wentylacji: Jawar Uniwersal Plus 10,5 x 28,5 cm, Schiedel Rondo Plus 10 x 26 cm

Kominy izolowane plus akcesoria

Dobry komin uniwersalny musi być izolowany. W przypadku Jawara Uniwersal Plus Oraz Schiedel Rondo Plus ten wymóg jest spełniony. Oba systemy są ocieplone na całej długości oraz zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci w wełnę dzięki specjalnym kanałom do jej wentylowania, w które wyposażone są pustaki (o czym pisaliśmy nieco wyżej). 

Akcesoria - w obu przypadkach mnogość dodatków. Kominy są kompletne, elementy stalowe z dobrej jakościowo i trwałej stali, całość jest spasowana i wykonana z niesamowita precyzją i dokładnością. Jednym z ważniejszych elementów wchodzących w skład systemu jest szalunek tracony, dostępny w standardzie u obu producentów. Pozwala on na wylanie płyty betonowej przykrywającej komi w sposób bezpieczny dla użytkownika komina. Jednym z częstszych błędów montażowych jest zamurowanie na sztywno, bez pozostawienia przerwy dylatacyjnej, wyjścia rury ceramicznej. Szalunek tracony zabezpiecza przed popełnieniem takich błędów.

Zastosowanie

Oba kominy mają zastosowanie uniwersalne (wszystkie rodzaje paliw), pracują w podciśnieniu. Obsługują kotły wytwarzające temperaturę spalin do 600°C. Jawar podaje też dolną granice temperatur - jest to 60°C. 

Systemy kominowe - wg naszej opinii - najlepiej sprawdzą się przy kotłach niskotemperaturowych z podajnikiem na pellet, ekogroszek czy biomasę, a także przy kominka z płaszczem wodnym. Przy połączeniach z kominkiem warto zastosować zalecany przez producentów trójnik 45-stopniowy dostępny jako opcja. 

Podsumowanie

Poniżej przedstawiamy tabelę z najważniejszymi parametrami kominów Jawar Uniwersal Plus oraz Schiedel Rondo Plus.

Jawar Uniwersal Plus Schiedel Rondo Plus
Wkład ceramiczny ceramiczny
Rodzaj ceramiki izostatyczna klasyczna
Produkcja ceramiki własna (Polska) własna (Niemcy)
Grubość ceramiki 8 mm 20 mm
Długość rury ceramicznej 66 cm 33 cm
Rodzaj trójnika monoblokowy monoblokowy
Wysokość trójnika 33 cm 66 cm
Odskraplacz tak tak
Wysokość odskraplacza 11 cm 16,6 cm
Izolacja na całej długości komina na całej długości komina
Wysokość pustaka kominowego 33 cm 33 cm
Materiał pustaka kominowego perlitobeton keramzytobeton
wymiary komina (pustak bez wentylacji) 36 x 36 cm 36 x 36 cm
wymiary komina (pustak z 1 wentylacją) 50 x 36 cm 50 x 36 cm
waga komina bez wentylacji 70 kg / 1 mb 88 kg / 1 mb
waga komina z 1 wentylacją 82 kg / 1 mb 121 kg / 1 mb
Dostępne średnice fi 160, 180, 200, 250 fi 140, 160, 180, 200, 250, 300
Gwarancja 30 lat 30 lat
Doświadczenie w branży 25 lat 80 lat
Popularność bardzo duża bardzo duża
Rozpoznawalność marki duża bardzo duża
Ilość reklamacji znikoma znikoma
Zadowolenie klientów wysokie wysokie
Jakość wykonania 10/10 10/10
Cena (komin 7 metrów fi 200) 1,774.65 ZŁ 2 761,92 ZŁ

Komentarze